Joko uskaltaa puhua Stanley Cupista? Avsilta selkää saaneen NHL-joukkueen luotsi ylisti Mikko Rantasen ketjua – “Uskomaton”
![Arizona Coyotes v Colorado Avalanche – Game One](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2020/08/getty_rantanenmikko20200813-632x443.jpg)
Colorado Avalanche on antanut NHL:ssä hurjia myrskyvaroituksia pitkin kesää, ja edellisen kerran se löi järkyttävät näytöt tiskiin Arizona Coyotes -sarjan kahdessa viimeisessä pelissä. Colorado voitti kummatkin 7-1 joukkueen ykkösketjun Gabriel Landeskog – Nathan MacKinnon – Mikko Rantanen saalistettua näissä peleissä yhteensä tehot 3+11=14.
– Tuo on hemmetinmoinen joukkue, ja se kenttä on uskomaton, Coyotesin päävalmentaja Rick Tocchet ylisti NHL:n suomenkielisellä sivustolla.
Coloradossa pidetään jalat maassa, vaikka joukkue liitää korkealla – kiitos MacKinnonin johtaman ykköstrion.
– Joukkueemme on löytänyt tasonsa. Meillä on kemiat kohdillaan, ja joukkueessamme on hyvä meininki. Olemme valmiita kohtaamaan kenet tahansa toisella kierroksella, MacKinnon murjaisi.
Viimeistelyn lisäksi Coloradon suurimpia vahvuuksia on ollut ylivoimapelaaminen. Kun prosentit näyttävät järjettömiä lukemia 30,6 ja samalla alivoima on mallia 88,0, ovat palaset kohdallaan. Ensiksi mainittu tilasto on sarjan paras ja jälkimmäinen viidenneksi paras.
– Emme ole vielä voittaneet mitään, mutta veimme tämän sarjan. Olemme nälkäinen ryhmä, jossa jokainen välittää toisesta, kanukki rauhoitteli.
Joukkueen sisäisessä pörssissä kärkipaikkaa miehittää MacKinnon saldolla 4+9=13, Rantanen on ”vasta” kolmas (3+7=10) ja Landeskog viides (0+8=8). Leveyttä riittää, kun top-viiteen mahtuvat myös Nazem Kadri ja Andre Burakovsky.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä