Lähde: Tähtivahti NHL-seuran kiikarissa – menettääkö suomalaisvahti ykköstorjujan paikan?
![Edmonton Oilers v Dallas Stars](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2019/12/getty_koskinenmikko20191217-632x421.jpg)
Edmonton Oilersin NHL-kausi päättyi ennen varsinaista pudotuspelivaihetta, mikä on nostanut mediassa esiin kysymykset kokoonpanon parannuskohteista ensi kautta ajatellen.
Toista kauttaan joukkueessa pelannut maalivahti Mikko Koskinen jakoi tällä kaudella Oilersin torjuntavastuun kokeneen Mike Smithin kanssa. Ilman sopimusta olevan 38-vuotiaan Smithin jatko seurassa ensi kaudella on epätodennäköistä. Sen sijaan Oilersin uskotaan etsivän markkinoilta luotettavaa ykkösvahtia – jollaiseksi 32-vuotias Koskinen ei hänkään ole ajoittaisista loisto-otteistaan huolimatta missään vaiheessa noussut.
The Athleticin sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun uskoo Vegas Golden Knightsin pudotuspelien toiselle kierrokselle torjuneen Robin Lehnerin olevan Oilersin kiikarissa ruotsalaisen nykyisen sopimuksen umpeutuessa kauden jälkeen.
– Edmonton saattaa olla vaihtoehto (Lehnerille). Smithistä on tulossa rajoittamaton vapaa agentti, mikä avaa Koskisen rinnalle vapaan paikan. Ongelmana on usean muun joukkueen tavoin se, ettei Oilersilla ole juurikaan liikkumavaraa palkkakatossaan. Mutta mikäli organisaatio haluaa ottaa seuraavan askeleen, on todellisen ykkösvahdin löytäminen sen tärkein prioriteetti. Lehner-Koskinen-tandemi voisi olla ratkaisu ongelmaan, LeBrun pyörittelee.
Lehnerin hankinnan esteeksi saattaakin muodostua se, että Oilersilla on palkkakatossaan vain 10 miljoonaa dollaria pelivaraa. Nykyisistä pelaajista ilman sopimusta ovat vieläpä mm. Andreas Athanasiou, Ethan Bear sekä Tyler Ennis. Lisäksi pelkästään Koskisen sopimus nielaisee palkkakatosta 4,5 miljoonaa dollaria vielä kahden tulevan kauden ajan.
Yhdeksi vaihtoehdoksi Lehnerin hankkimisessa nousee Koskisen kauppaaminen toisaalle. Nykyisillä näytöillä suomalaisen raskaan sopimuksen liikuttelu on kuitenkin helpommin sanottu kuin tehty.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä