Haaveet suomalaisesta NHL:n ykkösvarauksesta kankkulan kaivoon? Kovia kokeneen suurlupauksen niskaan totaalinen tylytys – ei asiaa edes kärkisentteriksi?

Moni asiantuntija arveli, että Oulunsalossa syntynyt Aatu Räty, 18, voisi olla ensi kesänä koko NHL:n varaustilaisuuden ykkösvaraus. Nuo arviot ottivat kuitenkin hittiä kertalaakista, kun vasemmalta ampuva sentteri putosi Nuorten Leijonien MM-kisakoneesta yllättäen.
Arvostettu jääkiekkotoimittaja Bob McKenzie on tehnyt ensimmäisen arvionsa TSN:n sivuilla siitä, miltä ensi kesän draft-tilaisuuden ykköskierroksen kärki voisi näyttää. Rädyn superveljesten nuorempi painos on kaukana kärjestä kahdeksantena.
Toimittaja painottaa sitä, että esimerkiksi Suomessa, Ruotsissa ja Venäjällä pelit pyörivät täyttä häkää, mutta esimerkiksi Pohjois-Amerikassa tilanne on toinen – siksi ranking voi jättää vastuuta hitusen verran lukijalle.
McKenzie haastatteli listan tekemistä varten pelaajatarkkailijoita, ja näistä pari pitää oulunsalolaista edelleen ykkösenä. Samalla he muistuttivat, että Liigan vakipaikkaa yhä vain tavoittelevan pelimiehen otteet ovat olleet pettymyksiä. Eräät arvioivat, että Räty voisi olla taalaliigassa korkeintaan kakkossentteri, jotkut näkevät pelaajan parhaimmillaan vasta kolmosketjun keskellä.
Nollakakkonen Räty on pelannut tällä kaudella kuudessa liigapelissä pistein 2+0=2 (0), U20 SM-sarjassa pelejä on kertynyt kahdeksan tehoin 3+4=7 (-2).
Asiantuntijat arvioivat, että ensi vuoden draftin kärkikolmikon muodostavat kanadalaispuolustaja Owen Power, ruotsalaispakki Simon Edvinsson ja kanadalaislaituri Dylan Guenther.
LUE MYÖS:
Aku Räty kommentoi yllättäen MM-kisoista pudonneen Aatu-veljen kohtaloa kauniisti
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Dallasille kammottava takaisku NHL:ssä! Supertähti loukkaantui – nyt tipahti surkea uutinen
- Sport kiinnitti SHL:n mestarin
- Liiga-seura rysäytti – kiinnitti NHL-legendan pojan!
- Jokerit teki jättimäisen muutoksen – kausi katkolla tänään
- Nyt kuohuu – IS: Topi Rönnin kohdalla vireillä raju ratkaisu
- KooKoo rekrytoi kovan nimen uudeksi urheilujohtajaksi: ”Halusimme ammattilaisen”
- Lehti: Liiga-seura vahvistuu SHL-mestarilla!
- Taisteluparit ovat selvillä – tässä ovat NHL:n pudotuspelien otteluparit
- Jesse Puljujärven NHL-matka tyssäsi – pelikielto uhkaa!
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!