”Harmi, kun pelit menivät katkolle siinä vaiheessa, kun oltiin saatu paketti kasaan” – Jukuritkin onnistui kellistämään Tapparan kirillä, näin joukkueessa reagoitiin

Tapparan vaisuus sekä pelillisesti että tuloksellisesti on ollut yksi alkaneen liigakauden suurimmista yllätyksistä. Sarjassa vasta kymmenentenä oleva poppoo on kerännyt 22 pelistä 31 pistettä, ja esimerkiksi kärki Lukko on jo 20 pinnan päässä.
Viikonloppuna kirvesrinnat hävisivät Kouvolassa KooKoolle 1-3 ja kotonaan Jukureille 3-5. Lauantaina Jukurit ryöpytti kolme maalia päätöserään nousten 3-2:sta voittoon.
– Vielä opetellaan samoja juttuja kuin alkusyksystä. Miten saadaan joukkue ensimmäiseen erään valmiiksi, miten pelataan johtoasemassa. Tuntuu, että on ollut niin pitkä pelitauko, että syksyllä käsitellyt asiat ovat päässeet unohtumaan, jutun arkistokuvassa oleva Tappara-luotsi Jussi Tapola sanoi Liigan nettisivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
Tapolan mukaan Tappara-pelaajat syttyvät. Käsijarru saattaa olla päällä, kun onnistumisia ei ole tullut ja pelejä on ollut koronan sotkiessa harvakseltaan. Murheita toi lisäksi Valtteri Kemiläisen ja Patrik Virran loukkaantumiset.
– Meidän pitää harjoitella peruspakettia. Ollaan harjoiteltu hyvin, siitä ei ole kysymys. Kun pelejä on vähän, niin yksittäisten pelaajien kanssa pitää käydä läpi, että miten missäkin tilanteessa pelataan.
– Pelit tuo kokemuksia, mitkä ehkä joulutauolla pääsivät unohtumaan. Kyllä täältä takaisin tullaan, se on selvä juttu.
– Harmi, kun pelit menivät katkolle siinä vaiheessa, kun oltiin saatu paketti kasaan. Sama työ pitää tehdä uudestaan.
Jukurit on voittanut joukkueiden keskinäisistä peräti kolme edellistä, ja pisteille se on yltänyt neljässä peräkkäisessä Tappara-pelissä.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi