Kärpät teki kolme jatkopahvia – NHL-varaus, viime kauden tyystin missannut pakki ja maajoukkuehyökkääjä jatkavat: ”Vuosi sitten ei tiennyt, pelaanko enää ollenkaan”

Liigassa pelaamisensa kanssa pahasti tuskaillut Kärpät tiedotti kotisivuillaan keskiviikkona kolmesta jatkosopimuksesta. Maalivahti Leevi Meriläisen uusi sopimus on kolmevuotinen, puolustaja Taneli Ronkaisen kaksivuotinen ja hyökkääjä Radek Koblizekin (arkistokuvassa) yksivuotinen.
Nollakakkonen Meriläinen on kuulunut koko uransa ajan Kärppien organisaatioon, mutta liigajoukkueessa minuutteja ei ole kertynyt – vielä. Pelaaja on Ottawa Senatorsin viime syksyn draftin kolmannen kierroksen 71. varaus.
– Kausi on mennyt pääosin hyvin. Jossain kohtaa tuli pari huonompaa peliä, mutta suurimmalta osin pelit ovat menneet hyvin. Totta kai minulla on hienot fiilikset jatkosopimuksesta kaikin puolin. Ehkä jollain tapaa turvallisempi olo, nyt kun se on tehty, Kärppien U20-joukkueessa pikkumustia kopannut Meriläinen summasi.
Suomen mestari Ronkainen on pelannut Liigassa 173 runkosarjan peliä tehoin 4+18=22 (-4), 30 pudotuspeliottelun saldo on 3+5=8 (+5). Pakilta on Liigasta mitalisuora: 2016 pronssia, 2018 mestaruus ja 2019 hopeaa.
– Onhan tässä aika huikea kontrasti, sillä aika lailla vuosi sitten tähän aikaan olin juuri saanut tietää, että kausi on ohi, eikä tiennyt varmaksi, pelaanko enää ollenkaan jääkiekkoa, tällä kaudella 25 kamppailussa luutinut, ja koko viime kauden selkävamman takia missannut Ronkainen selvitti.
Ronkaisen tavoin SM-kultaa voittanut 23-vuotias Koblizek on Tsekin maajoukkuemies, ja tämä on edustanut punasinivalkoisia niin miehissä, alle 20-vuotiaissa kuin alle 18-vuotiaissakin. Koblizek on pelannut Liigassa 135 runkosarjan peliä (24+46=70, +14) ja 24 pudotuspeliottelua (0+5=5, 0).
– Olen erittäin iloinen, että Kärpät halusi myös pitää minut. Tie tähän pisteeseen on ollut pitkä, ja olen erittäin kiitollinen Kärpille kaikista mahdollisuuksista, mitä seura on minulle tarjonnut. Olen pystynyt kehittymään pelaajana ja uskon, että Kärpät on yksi suurimmista syistä siihen, että pelaan nyt ammattilaisena jääkiekkoa, Suomessa kaudesta 2013-14 lähtien pelannut ja tällä kaudella Tsekin Euro Hockey Tour -nippuun noussut Koblizek sanoi.
LUE TORSTAIN KOTIMAISEN KIEKON JUTUISTA MYÖS:
Lähde: Pelaamatta ollut Siim Liivik palaamassa sittenkin kaukaloon
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Liigassa jysähti: Kaksi isoa pelikieltoa
- Mikko Rantanen vertaa Dallasin ja Carolinan pelitapoja – tässä suurin syy siirrolle?
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Antti Raannan paluuhuhut Liigaan kiihtyvät – nyt tipahti iso uutinen
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!