Lähde: Liigakauden suuryllättäjä Pelicans menettämässä hyvät tehot takoneen maajoukkuemiehen

Liigassa sensaatiomaisesti kolmantena keikkuvalle Pelicansille tällä kaudella 24 pelissä kelvolliset tehot 10+9=19 (-4) viimeistellyt tsekki Rudolf Cerveny on siirtymässä ensi kaudeksi kotimaansa pääsarjaan ja sen Motor Ceske Budejoviceen. Asiasta kirjoittaa tsekkiläinen Blesk.
Tsekin pääsarjan joukkueet pystyvät tekemään suunnitelmia jo ensi kaudelle ja kenties pidemmällekin tulevaisuuteen, koska sarjasta ei putoa yksikään joukkue.
– Nähdäksemme meidän on vahvistettava joukkuetta, kun emme halua olla hännillä, seuran GM Stanislav Bednarik oli sanonut lähteen mukaan.
31-vuotias Ceske Budejovicen kasvatti Cerveny oli pelannut ennen tätä kautta ulkomailla vain kahden kauden ajan, kun kaudella 2018-19 pelaaja edusti KHL:n slovakialaista Slovan Bratislavaa ja Ruotsin SHL:n Brynäsiä. Aikoinaan tsekki kävi pelaamassa myös WHL:ää Kanadassa.
Iltalehti kirjoitti äskettäin, että Lahdesta olisi lähdössä myös toinen pistelinko Ryan Lasch – ihan siis näinä päivinä.
Sarjajumbo Budejoviceen ovat Tsekin maajoukkueessa pelanneen Pelicans-hyökkääjän lisäksi tulossa hyökkääjät Milan Gulas ja Tomas Mertl.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:n pudotuspeleissä – valmennukselta kova ratkaisu
- NHL:n taklaustilaston kärkinimi päättää pelaajauransa
- NHL-seura vapautti kuusi pelaajaa MM-kisoihin – yli sadan tehopisteen supertähti lähellä kisamatkaa!
- Sveitsiläisseura värväsi suomalaisvahdin Mestiksestä
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- MM-kultaleijona hirmuvireessä Tshekin finaaleissa – paukutti neljä maalia
- MM-kisayllätys: Ruotsin paidassa pelannut hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta
- KooKoo solmi jatkosopimuksen
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran