Ei voi olla todellista: NHL-joukkueen maalitykki sivuun jopa puoleksitoista kuukaudeksi? “En pidä kuulemastani”

Viime syksynä vuoden pituisella pahvilla Buffalo Sabresista tullut Toronto Maple Leafsin maalipyssy Wayne Simmonds joutuu peleistä sivuun puoleksitoista kuukaudeksi, esimerkiksi toimittaja Elliotte Friedman kirjoittaa Twitterissä.
Maple Leafsin sisäisen maalipörssin kolmonen (5+0) on Toronto Aces MHA:n kasvatti, ja hän on kotoisin torontolaisesta Scarboroughista. Maple Leafsin joukkueessa hän kuitenkin pelaa vasta ensimmäistä kauttaan.
– En pidä kuulemastani. On julmaa, Simmonsilla on ollut vahva kotiinpaluun kausi, Friedman sadatteli viitaten mahdolliseen pitkään loukkaantumiseen.
Simmondsin loukkaantumisesta löytyi ainakin Suomen aikaa maanantaiaamuna tietoja hyvinkin niukasti, mutta ohessa on pari videota, joissa näkyy pelaajan osuman ottaminen.
Skated to the bench right after
Simmondsin viimeisin peli on joukkueen 5-2-voitto-ottelu Vancouver Canucksia vastaan. Siinä pelissä Los Angeles Kingsin vuoden 2007 2. kierroksen 31. varaus iski kaksi maalia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kiekko-Espoo rysäytti: 7 pelaajaa jättää seuran
- Oho! Colorado Avalanche harkitsee todellista yllätysvetoa
- Ruotsille kovia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin
- Leijonien maalivahti vaihtaa seuraa
- Mestaripakilta ilmoitus: ura päättyy
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!