Siis mitä täällä taas tapahtuu? Kultaleijona hämmentävässä pisteputkessa NHL:ssä, noussut tulokkaiden pörssissä huippusijoille: ”Olen todella vaikuttunut”

Kuopiolaisessa liigajoukkue KalPassa alkukauden pelannut, mutta sittemmin NHL:ään Florida Panthersiin siirtynyt Eetu Luostarinen tekee taalaliigassa tulokaskaudellaan ilmiömäisiä juttuja. Florida kellisti hallitsevan Stanley Cup -mestarin yöllä 6-4 hiljalleen kirkastuvan suomalaistähden noustessa taas valokeilaan – ja tehoille.
Luostarinen syötti Owen Tippettin uran ensimmäisen ja pelin 2-1-maalin, ja alustusta kehuttiin kiistattoman kauniiksi.
– Olen todella vaikuttunut siitä, mitä näin Eetu Luostariselta tämän illan pelissä. Luistelijana on selvästi otettu askel, ja hän pelaa paljon itsevarmemmin, toimittaja J.D. Burke twiittasi.
Uransa 21. NHL-ottelunsa pelannut siilinjärveläinen kellotti ottelussa jääaikaa 14.33, tehotilasto jäi pinnan verran miinukselle.
Florida ja Tampa ovat kohdanneet kolmesti putkeen, ja näissä jokaisessa pelissä pantteripaitojen kolmoskenttä Frank Vatrano – Luostarinen – Tippett on latonut aina yhden maalin. Suomalaissentteri on oleellinen osa trion iskua, sillä hän on ollut syöttäjänä jokaisessa osumassa. Toisin sanoen hyökkääjä on siis kolmen pelin pisteputkessa – hallitsevaa Stanley Cup -mestaria vastaan!
Koko NHL:n tulokkaiden pörssissä kevään 2019 kultaleijona on kahdeksantena saldolla 2+4=6 (-3). Näet tilaston yksityiskohtaisemmin täältä.
Jos on Luostarisen panoksen takia aihetta iloon, niin Tampan leirissä tunnelma ei vastaavasti ole yhtä riehakas.
– Floridan ensimmäinen, toinen, kolmas ja neljäs maali olivat meidän itse sössimiä. Meillä oli täysi hallinta kiekolla, kunnes luovutimme sen Floridalle. Kauheaa! luotsi John Cooper pauhasi Fox Sportsin mukaan.
LUE TIISTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Vaisuus vihdoin muisto vain? Teuvo Teräväinen selätti karut terveyshuolet – ja sivusi komeaa ennätystä: ”Tämä on ollut kovaa aikaa”
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi