Näkökulma: Tappara heitti parissa päivässä roskikseen koko jääkiekkoväen koronan vastaisen työn – seuralla on edessään lähes mahdoton tehtävä voittaa ihmisten luottamus takaisin
Ilta-Sanomat uutisoi tänään, että Tapparan urheilujohtaja Jukka Rautakorpi ohjeisti kaksi oireetonta positiivisen koronatestituloksen saanutta U20-joukkueen pelaajaa harjoittelemaan Tampereella Hakametsä III-harjoitushalliin.
Kahden junioripelaajan ylimääräinen harjoitus toteutettiin samana päivänä, kun Tapparan seurajohto irtisanoutui Dominik Hrachovinan sosiaalisessa mediassa jakamasta Media is virus– vihjailuista.
Sinänsä ryhdikkäät puheenvuorot mediassa menettivät totaalisesti merkityksensä, kun Rautakorven junailema harjoitus paljastui.
Kova työ meni täysin hukkaan
Pelaajat, valmentajat ja seurajohtajat ovat sopeutuneet alati muuttuvaan koronatilanteeseen äärimmäisen hyvin. Useampi kivi on käännetty sarjojen mahdollisimman turvallisen läpiviennin vuoksi.
Nyt suuri yleisö muistaa vain, kuinka Tapparan eristyksiin määrätyille junioreille järjestettiin tartuntatautilain vastaisesti jääharjoitukset.
Tämä kaikki tapahtui samaan aikaan, kun Suomessa suunnitellaan vaikean tautitilanteen takia liikkumisrajoituksia.
Luottamuksen palauttaminen vaatii johtajuutta
Tapparan toimitusjohtaja Mika Aro on nyt poikkeuksellisen haasteen edessä. Takaisin Tapparan taakse pitäisi nyt voittaa kannattajat, yhteistyökumppanit ja muu suomalainen jääkiekkoväki.
Monet kannattajat ovat jättäneet vaatimatta kausikorttirahojaan takaisin solidaarisuudesta, vaikka hallille ei pääse. Tuo solidaarisuus on todennäköisesti koetuksella, jos Tappara ei pidä yhteisistä pelisäännöistä kiinni.
Yhteistyökumppaniyritykset ovat todennäköisesti joutuneet tekemään isoja sopeuttamistoimia pandemian aiheuttamien ongelmien vuoksi. Vaatii melkoisia puhelahjoja kääntää nämä yritykset vielä kerran Tapparan taakse.
Muissakin seuroissa todennäköisesti katsotaan Tapparan tapaa toimia alta kulmien. On helppo kuvitella, ettei esimerkiksi todellisessa koronakurimuksessa kiemurtelevan Helsingin IFK:n toimistolla katsota hyvällä Tapparan toimintaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- KooKoo vahvistuu kanadalaispuolustajalla – ”Kokemusta kovista Euroopan sarjoista”
- Sidney Crosby loukkaantui – estääkö törmäys suomalaisen kanssa osallistumisen 4 Nationsiin?
- Jälleen yksi Leijonien superturnauksen NHL-mies loukkaantui
- Miro Heiskaselle pitkä poissaolo
- Rasmus Ristolaisesta tipahti huonoja uutisia
- Lähde: Tappara-puolustajan maisema vaihtumassa – on lähellä sopimusta uuteen seuraan
- Näin itänaapurissa reagoitiin IIHF:n päätökseen: ”Venäjällä on oikeus”
- Liiga-seuralle ikäviä uutisia – ruotsalaishyökkääjän kausi paketissa
- Jokerifanit saivat tarpeekseen – boikotti!
- Venäjän MM-osallistumisesta uusi päätös
- Colorado-GM rikkoi hiljaisuuden Mikko Rantasen kaupasta: ”Tiesimme, että se olisi…”
- Lähde: Kärpät jysäytti kovan hankinnan puolustukseen!
- Urheilucast: Kärpiltä jättikaappaus kilpailijan leristä – saa Liigan kovimman palkkapussin
- E-S: SaiPa menettää tähtivahvistuksensa kesken kauden!
- Maajoukkuehyökkääjän Liiga-sopimus purettu – ”Paras vaihtoehto”
- Liiga-seura purki pitkäaikaisen maalivahtinsa sopimuksen!
- 35 miljoonan dollarin NHL-floppivahdille lähtöpassit
- Liigan jäähypörssin kärkimies löysi uuden joukkueen!
- Lehtitieto: Kärpät kilpailee toisen Liiga-seuran kanssa samasta pelaajasta
- Kiekko-Espoo puolustajan sopimus purettu pelaajan aloitteesta: ”Onnea uusiin haasteisiin”