”Tietysti menee vähän ihon alle” – Jokerien koneet vetelevät viimeisiä? Selkään tuli hirvittävällä tavalla, jäähykarkeloissa päällä täysi sirkus

Jokerit on ajautunut KHL:ssä ongelmiin, ja sen laulut ovat lähellä loppumistaan jo pudotuspelien avauskierroksella. Jokerit hävisi Lokomotiville pudotuspelikierroksen ensimmäisen vaiheen toisessakin pelissä, ja nyt venäläisjoukkue johtaa voitoin 2-0. Kun ensimmäinen osa päättyi 1-0, on maalinteko ollut helsinkiläisille tuskaa.
– Tietysti menee vähän ihon alle, kun ei olla saatu maaleja. Tämä oli yksi peli ja yksi kiinnitys vastustajalle. Pitkä sarja on edessä, Jokerien valmentaja Lauri Marjamäki sanoi seuran nettisivuilla.
Ja tehottomuus kauden kriittisimpään aikaan… Turhautuminen, kenties, purkautui perjantain selkäsaunassa, kun sirkusessa esimerkiksi maailmanmestarihyökkääjä Marko Anttila pisti nahinaksi Nikita Tsherepanovin kanssa ottelun päätöserässä.
Jokerien kotisivujen mukaan Lokomotiv-hyökkääjä Andre Petersson oli hakenut alati päähän kohdistuneita niittejä. Niistä räikein nähtiin kolmannessa erässä, ja kohteena oli Markus Hännikäinen. Tapauksesta ei jaettu jäähyjä, mutta telkkä lensi useammasta pöntöstä nokkapokkien myötä.
– Normaalia playoff-kiekkoa. Kaukalon sisällä tapahtuu kaikenlaista, johon pelaajat reagoivat, Marjamäki hymähti.
Jokerit otti kaikkiaan 61 jäähyminuuttia, ja isompia rangaistuksia saivat Nicklas Jensen, Artur Kajumovin kanssa tapellut Viktor Lööv, niin ikään hanskannut Anttila, Alex Grant ja Jesse Joensuu.
– Unohdetaan tämä peli mahdollisimman nopeasti ja palataan perusasioiden äärelle. Pitää puolustaa, pelata kurinalaisesti ja kamppailla. Enemmän pitää lyödä likoon niin yksilö- kuin joukkuetasollakin. Uskon, että tämän pelin loppu jätti sopivaa nälkää sunnuntain peliin, Marjamäki sanoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Huippu-uutinen: Leijonille hurjia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- HIFK:n miehiltä epäasiallista käytöstä – pitkäaikainen yhteistyökumppani lähtee!