Suomella erikoinen tilanne – MM-kisoihin ykkösketjun keskelle pelaaja, jolla alla vasta yksi lätkäpeli: ”Kapasiteetti on niin kova, että tulee olemaan isossa roolissa”

Naisleijonat lähtee ensi kuun MM-kisoihin Kanadaan joukkueella, jossa on rutkasti kokemusta, mutta samalla myös kahdeksan ensikertalaista. Päävalmentaja Pasi Mustonen kommentoi valintoja medialle keskiviikkona etänä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.
Luotsin mukaan kokeneen kaartin pitää tehdä tulosta, nuoriso puolestaan ajetaan sisään antamaan happea tuloksentekijöille. Käsillä on tarkoituksenmukainen sukupolvenvaihdos.
– Sukupolvenvaihdos oli tarkoitus aloittaa vuosi sitten, mutta se siirtyi vuodella. Nyt mennään! Kolmannes on uusia, huippulupauksia, Mustonen selvittää.
Naisten edelliset MM-kisat pelattiin kaksi vuotta sitten Espoossa, jossa Suomi otti historiallisen hopean. Naisleijonat iski jo finaalin jatkoerässä voittomaalin, joka hylättiin. Lopulta USA vei kullan voittomaalikisan jälkeen.
– Joukkue on liikkuvampi kuin Espoossa. 3.-4. kentät pystyvät antamaan happea niille kahdelle ketjulle, joilta odotetaan ratkaisuita.
Kisoja ei pelattu vuosi sitten lainkaan koronavirustilanteen takia.
Takamatka?
Suomi ei pysty treenaamaan ennen Halifaxiin siirtymistä, toisin kuin monet muut maat.
– Joukkue ei ole koskaan ollut kasassa, eikä tule olemaan ennen kuin lentokoneessa.
– Lähtökohta oli se, että oltaisi saatu viisi kenttää, mutta altistumisen takia tipahti kuusi pelaaja pois. Jouduttiin miettimään, että mitä tehdään, sanoo Mustonen, jonka joukkue pelasi äskettäin leirillä lyhyempiä otteluita keskenään sekä pari treenipeliä KalPan junioreita vastaan.
– Pyrittiin keskittymään tekijöihin, jotka ratkaisevat lopputuloksen Kanadassa – eli luistelu ja puolustuspelaaminen.
– Kahta enempää ei saa mennä omiin, tai tulee häviö. Jos menee maksimissaan kaksi, pelataan aina käytännössä voitosta. Sitten ollaan mietitty pelillisiä asioita, eli että miten ei mene omiin kuin maksimissaan kaksi.
Jännittävä tilanne on sekin, että Susanna Tapani on sinivalkoisten ykkössentteri, mutta pelejä hänellä on alla tällä kaudella vasta yksi U18-poikien Mestiksessä TPS U18 Akatemian joukkueessa. Tapanin kaudesta suurin osa meni ringeten SM-sarjajoukkue RNK Flyersissa, jossa kausi päättyi pronssiin.
Tapani takoi 24 pelissä järjettömät tehot 88+54=142. Nyt arki menee jääkiekossa.
– Susannalla oli pikkuvaivaa ja mustelmaa vähän jokaisessa kehon osassa leirillä, mutta kapasiteetti on niin kova, että Suski tulee olemaan isossa roolissa ja pelaamaan hyvät kisat. Tietenkään tilanne ei ole optimaalinen, mutta pari vuotta sitten hän oli ensimmäisellä kesäleirillä täysin ylivoimainen.
– Asiat ovat hyvin, mutta ensi vuonna niiden pitää olla vielä paremmin tässä suhteessa.
No mitä turnauksesta sitten uskaltaa odottaa?
– Suomalainen kiekkojoukkue pelaa mitaleista aina. Tavoite ei voi olla mikään muu.
– Mutta me mennään kohti isoja valoja eli olympialaisia. Se on iso maali, tämä on tärkeä välitavoite.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – kotiyleisöltä upea ele
- HIFK:lle iso takaisku: Tähtipuolustajalle pelikieltoa
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- NHL-kauden odotetuin herkkupala tänään ilmaiseksi tv:ssä – Mikko Rantanen palaa Coloradoon!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Patrik Laineen tykki lauloi – virittelee hurjaa temppua!
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!
- Urheilucast: Tapparalta hurja kaappaus toisesta Liiga-seurasta!