Mikko Rantanen kolattiin pelottavan näköisesti – kippari antoi taklaajalle nyrkkiä, suomalainen kosti tehoilulla NHL:n pudotuspeliavauksessa

Colorado Avalanchen ja St. Louis Bluesin välisen pudotuspelisarjan ensimmäisen osan ensimmäisessä erässä kohahti kunnolla. Jälkimmäisenä mainitun Brayden Schenn kolasi NHL:ssä tälläkin runkosarjakaudella kovaa jälkeä tehneen Mikko Rantasen polvella jäähän, ja piru oli irti napsusta.
Töötistä ei tullut jäähyä, mutta Avs-kippari Gabriel Landeskog ei katsellut tapausta lainkaan hyvällä. Hän pisti Schennin kanssa todelliseksi myllyksi, ja etenkin Colorado-pelaaja pääsi jakamaan kovia iskuja Bluesille runkosarjassa 36 pinnaa jakaneen hyökkääjän leukaperiin.
Nousiaisten timantti Rantanen ei onneksi loukkaantunut pommista, vaan hän takoi 4-1-voittoon päättyneessä pelissä tiskiin tehot 0+2. Ykkösketjun hyökkääjä nousi välittömästi lähelle taalaliigan pudotuspelien pistepörssin piikkiä.
Kapteeni Landeskog sen sijaan hurjasteli Gordie Howe -hattutempun. Avauserän tappelua seurasivat viimeisen kaksikymppisen aikana 2-1-voittomaalin kakkossyöttö ja 3-1-maalin iskeminen itse.
20 jäähyminuutin sävyttämää kiivasta avausosaa seuraa toinen peli nopeaan tahtiin Suomen aikaa varhain torstaiaamuna.
LUE TIISTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Tiesitkö? Sebastian Aho oli Canesin kovan tilaston kärkinimi – koki nyt harmi kyllä yllättävän erikoisuuden
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kiekko-Espoo rysäytti: 7 pelaajaa jättää seuran
- Oho! Colorado Avalanche harkitsee todellista yllätysvetoa
- Ruotsille kovia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin
- Leijonien maalivahti vaihtaa seuraa
- Mestaripakilta ilmoitus: ura päättyy
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!