NHL-joukkueen kaksi konkarimestaria joutuu parsittavaksi
![Chicago Blackhawks v Los Angeles Kings – Game Three](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2021/05/getty_quickjonathan20210519-632x421.jpg)
Los Angeles Kingsin mestarivahti Jonathan Quick, 35, joutuu leikkauspöydälle, NHL:n nettisivuilla kirjoitetaan. Pelaaja joutuu olkapääleikkaukseen nopealla aikataululla, ja samalla kirurgisiin toimenpiteisiin suuntaa myös toinen konkari, kipparina kaksi kertaa Stanley Cupia nostanut Dustin Brown, 36.
Quick sai jonkinlaisen vamman Arizona Coyotesia vastaan toukokuun alussa. Nyt jenkkivahti parsitaan kasaan ensi kautta varten, jolloin hänen oletetaan olevan taas kunnossa.
Maalivahdin maanmies Brown puolestaan kärsi enemmän ja vähemmän jonkinlaisesta ylävartalovammasta pitkin kautta. Silti hän iski ihan kelvolliset 31 pistettä (17+14) 49 pelissä.
Kesän 2012 ja 2014 Stanley Cup -mestarit ovat olleet vuosikaudet LA:n pelaamisen tukijalkoja. Kuten takavuosien kippari Brownin tehot osoittavat, oli hän taas ihan kohtalaisessa kunnossa – Quickin torjuntaprosentti 89,8 sen sijaan jätti petraamisen varaa kosolti.
LUE KESKIVIIKKOAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Jopa kestämätön tarina: Koko kauden sivussa ollut NHL-tykki sysäämässä Aleksander Barkovia ja kumppaneita karuun pettymykseen
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”