Uskomatonta! Mikko Rantanen paukutti hurjaa historiaa NHL-jäillä – vain yksi peluri pystynyt parempaan: ”Eliittiluokan pelaaja”

Colorado Avalanche sammutti lauantaiyönä Los Angeles Kingsin valot, eli haaveet pudotuspelipaikasta 3-2-voitolla. Avsin ottelun ensimmäisen häkin iski tehot 1+0 summannut (+1) Mikko Rantanen. Reilut parikymmentä minuuttia pelannut Nousiaisten timantti laukoi peräti seitsemän kertaa.
Läntisen divisioonan kakkosena keikkuvan Coloradon suomalaistykin tämän kauden saldo 48 pelissä on 30+30=60 (+26). Rantanen on vasta kolmas pelaaja tällä kaudella, joka on yltänyt 30 maalin rajapyykkiin – ja hänen edellään ovat Toronto Maple Leafsin Auston Matthews 40 niitillä sekä Edmonton Oilersin Connor McDavid 31 kihauksella.
– Hän on eliittiluokan pelaaja, hänellä on eliittiluokan kausi. Rantanen on ottanut johtajan roolin, hän on liki joka ilta ratkaisevien asioiden ydin riippumatta siitä, keiden kanssa hän pelaa, Avs-luotsi Jared Bednar oli sanonut noin vapaasti suomennettuna.
Lisäksi ykkösketjun tykki saavutti 30 maalia toiseksi nopeimmin kautta seurahistorian. Joe Sakic ylsi rajapyykkiin 44 ottelussa, ja Rantanen nyt siis 48 matsissa. Kun seuran paikkakunta ja nimi muuttuivat Quebec Nordiquesista nykyiseen vuonna 1995, on Rantasen maalivire todella harvinaisuus – viimeisen 26 vuoden aikana on nähty parempaa vain kerran.
– Hän on tehnyt paljon mainioita juttuja meille, ja siitä hän jatkoi tänäkin iltana, Bednar selvitti.
LUE LAUANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
John Tortorellan johtama Columbus suli toiselle lilliputille nolosti, Patrik Laine kolmanneksi viimeinen koko NHL:n karussa tilastossa – “Ravistelivat p*skat pellolle”
Pudotuspelihaave elää – Starsin suomalaiset heräsivät ilmiliekkeihin NHL:n kuolemanpelissä
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Liigassa jysähti: Kaksi isoa pelikieltoa
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi