Skandaali: NHL-huippulupaus salakuvasi tyttöä suuseksin aikana ja lähetti kuvat joukkuetovereilleen – lähetti viestin NHL-seuroille: ”En ole osoittanut tarpeeksi kypsyyttä siihen etuoikeuteen”

Kanadalaislupaus Logan Mailloux, 18, kertoo jättäytyvänsä pois vuoden 2021 NHL:n varaustilaisuudesta Ruotsissa tapahtuneen välikohtauksen takia.
Ruotsissa nousi viime marraskuussa iso kohu, kun tapahtuma-aikaan 17-vuotias jääkiekkoilija jäi kiinni tytön salakuvaamisesta suuseksin aikana ja kuvien välittämisestä joukkuetovereilleen Snapchat-sovelluksen avulla.
Uhri oli seksuaalisessa kanssakäymisessä omasta tahdostaan, mutta ei ollut tietoinen kuvaamisesta.
Tapausta käsiteltiin Ruotsissa rikosoikeudessa asti ja syylliselle langetettiin lopulta erinäisistä rikkomuksista kymmenien tuhansien kruunujen sakot.
Syylliseksi todettu Mailloux on nyt tullut julkisuuteen NHL:n varaustilaisuuden kynnyksellä ja tunnustanut kaikille tekonsa.
Puolustajalupaus pyytää NHL-seuroja jättämään hänet varaamatta ensi viikolla pidettävässä varaustilaisuudessa.
– NHL-varaus on etuoikeus ja kunnia, jota ei tehdä kevyin perustein. NHL-varaus on yksi pelaajan uran kohokohtia ja nyt tilanteeni huomioiden, koen etten ole osoittanut tarpeeksi kypsyyttä tai luonnetta, jotta voisin ansaita sen etuoikeuden, Mailloux kertoi Twitterissä.
OHL:ssä London Knightsia ensi kaudella edustava Mailloux oli DailyFaceoff-sivuston mukaan kaavailtu varaustilaisuudessa jopa ensimmäisen tai toisen kierroksen varaukseksi. Jotkut NHL-seurat pitivät häntä ikäluokkansa 15-33 parhaan lupauksen joukossa.
DailyFaceoffin tietojen mukaan useat NHL-seurat ovat tapauksen jälkeen asettaneet Mailloux’n ”jätetään varaamatta” -listalleen. Osa NHL-seuroista oli yhä valmis varaamaan hänet, kunhan se sopii seuran omistajaportaalle ja presidentille. Jotkut NHL-seurat olisivat taas valmiita varamaan Mailloux’n ”oikealla hetkellä”.
191-senttinen ja 97-kiloinen puolustaja pelasi viime kaudella lainalla Ruotsin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla (HockeyEttan) SK Lejonin joukkueessa. Hän teki viime kaudella 19 ottelussa pisteet 7+8=15.
Lähde: Dailyfaceoff.com, Frank Seravalli
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Olli Jokinen maksoi jättisumman sopimuksen purkamisesta SHL:ssä
- SK: Ässät nappasi Pelicansin luottopuolustajan
- Olli Jokinen siirtyy HIFK:hon – samalla toinen jättiuutinen!
- HIFK:lta radikaali veto: Ville Peltoselle potkut!
- Liiga-faneille herkkua: Näin näet finaalin ilmaiseksi!
- Leijonista tuttu kolmikko juhlii Sveitsin liigan mestaruutta
- NHL-tähtihyökkääjä teloi rumasti Aleksander Barkovin
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran