Alle 18-vuotiaiden maajoukkueturnauksessa mässäiltiin maaleilla – venäläistähti rikkoi ennätyksiä

Hllinka Gretzky Cupin alussa pistepörssillä oli yksi ylivoimainen valtias. Slovakialainen Dalibor Dvorsky pyyhki muilla latoen tauluun käsittämättömät tehot 6+4=10 kahdessa ensimmäisessä pelissä.
Vielä ensi kaudellakin ikänsä puolesta alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen mahtuva Dvorsky päätti kolmea ottelua myöhemmin turnauksen tehoin 8+4=12, mikä sivusi turnauksen kaikkien aikojen maali- ja piste-ennätyksiä. Uusi ennätys kuitenkin saatiin, mutta rikkojana oli Matvei Mitshkov.
Venäläisihme olikin odotetumpi nimi pistepörssin kärkeen. Viime kauden puolella Mitshkov tulitti alle 18-vuotiaiden MM-kisojen piste- ja maalikuninkaaksi seitsemän ottelun lukemin 12+4=16. Uudet piste- ja maaliennätykset Hlinka Gretzky Cupissa ovat nyt 13 ja 9.
Dvorsky ja Mitshkov ovat molemmat varattavissa NHL:ään vasta kahden vuoden päästä. Molemmat ovat ehdottomasti ennakkoon tällä hetkellä varausvuotensa top 5:ssä, mutta Dvorsky saattoi upeilla otteillaan kiilata itsensä jopa top 3 -puheisiin Mitshkovin ja Connor Bedardin kanssa. Mitshkov pelaa viimeistä kauttaan alle 18-vuotiaiden mukana, sillä hän on syntynyt vuoden 2004 puolella.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Kiekko-Espoo kiinnitti 600 Liiga-pelin konkarin
- Pelicans-tähti Lars Bryggman vaihtaa maisemaa – tässä on ensi kauden seura
- Kultaleijona palaa Liigaan! ”Sopimus tänne on seuralle ja koko yhteisölle iso asia”
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- NHL-sikailija pisti koko Montrealin sekaisin: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!