Kanada – Suomi: Naisten MM-kisat vihdoin vauhtiin

Naisten MM-kisat
Kanada – Suomi
Lauantai 21.08. klo 01:00
Naisleijonien piti pelata MM-kisoissa jo keväällä, mutta pandemia siirsi kisat elokuun lopulle. Pitkän tauon jälkeen kohdattiin viikolla harjoituspelissä Kanada, ja kisojen emäntämaa on vastassa myös perjantaiyönä Suomen aikaa pelattavalla kisojen avauskierroksella. Suomi lähtee turnaukseen kirkastamaan vuoden 2019 kisojen katkeraa hopeaa.
Sitten viime kisojen Suomelta on lopettanut useampikin profiilipelaaja. Lisäksi huippuveskari Noora Räty jäi kisoista pois. Vaikka vaihtuvuutta on ollut, mukana on silti 14 pelaajaa vuoden 2019 hopeajoukkueesta. Mukana on hyvät maalivahdit, vuoden 2019 parhaat pistenaiset ja useampikin lupaava nuori pelaaja. Vierumäellä joukkue totuttautui NHL-tyyppiseen kapeaan kaukaloon, joten Pasi Mustonen on valmistautunut joukkueensa kanssa kisoihin huolellisesti.
Harjoituspeli Kanadaa vastaan meni pitkään tasaisissa merkeissä ja Kanada pystyi repäisemään eron vasta viimeisen kympin aikana – viimeiset maalit tehtiin tyhjiin. Suomi pysyi hyvin vauhdissa mukana, mutta ylivoima oli tehotonta. Lisäksi aloituksia pitää pystyä voittamaan enemmän. Kanadan joukkue on todella laadukas, ja se on nälkäinen kirkastamaan viime kisojen pronssimitalin – kotikisoista tavoitteena on kulta.
Lyö vetoa ottelusta:
Kanada on vedetty kertoimissa suureksi suosikiksi. Vedoissa lähdetään siitä, että Naisleijonat pystyvät pistämään emännille kampoihin – marginaalit eivät kuitenkaan ole näin valtavia. Tasoitusveto on mukava siinä mielessä, että se sallii vielä kahdenkin maalin tappion: Tasoitusveto, Suomi +2.5 kertoimella 2,05.
tarjoaa peräti 170€ arvoisen tervetulopaketin. Alkuun saat 100 euroa bonusta. Sen jälkeen vielä 50% tervetulobonuksen ja kaupan päälle 20 euron ilmaisvedon.
Lunasta in tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 100 euron talletuksella 200€ pelirahaa ja lisäedut myöhemmin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Missä on Atro Leppänen? Antti Pennanen kommentoi MTV:lle tähtipakin puuttumista Leijonien MM-leiriltä
- Nyt tuli NHL-sopimus täysin puskista
- SHL:n mestaripuolustaja siirtyy ensi kaudeksi Liigaan
- Tappara-hyökkääjä siirtyy ulkomaille: ”Vahvistaa meitä jokaisessa tilanteessa”
- Täyttä tyyliä! Näin Wayne Gretzky kommentoi Aleksandr Ovetshkinin maalijahtia
- Aleksandr Ovetshkin tasoihin Wayne Gretzkyn maaliennätyksen kanssa
- IL: HIFK-legenda Frank Moberg on kuollut
- Lähde: Kärppien antisankari vaihtaa maisemaa
- Maisema vaihtuu – yli 600 Liiga-ottelun mestarihyökkääjä vapaille markkinoille
- Leijonien olympiavoittaja paljastaa Ylelle: ei pelaa kevään MM-kisoissa
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Lähde: Emil Larmi palaa Liigaan!
- Näkökulma: Pelicans on aidossa vaarassa pudota Mestikseen – ja se olisi amatööriseuran loppu
- Lähde: Liiga-seura rysäytti jättimäisen pelaajakiinnityksen!
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- Lähde: Liiga-seuralle järisyttävä menetys – kapteeni ja paras maalintekijä vaihtaa joukkuetta!
- HIFK hävisi tarjouskisan Leijonat-tähdestä? IL: Tässä ensi kauden ykkösmaalivahti
- Expressen: MM-kultaleijona palaa Liigaan!
- TPS-tähti Max Lindrothin uusi seura selvillä
- Urheilucast: Kärppien supertähti siirtyy KHL:ään!