”Paljon todistettavaa” – ykkösvahdin paikalle nousseen Juuse Saroksen niskaan uskalletaan ladata odotuksia

Jos Juuse Saros ei vielä ole ollut ykkösvahti, niin nyt hän on kiistaton sellainen NHL-joukkue Nashville Predatorsissa. Pekka Rinne lopetti uransa kesällä, ja nuorten maailmanmestarilla on todistettavaa valtavan paljon.
– Tuleva kausi on hänelle ensimmäinen ilman Pekkaa. Normaalissa 82 ottelun runkosarjassa hän pelaa enemmän otteluita kuin koskaan aiemmin. Sitä haluaisi oman joukkueen ykkösvahdin pelaavan 50-60 ottelua runkosarjassa, ja muistaakseni hän on pelannut enimmillään NHL:ssä 42 ottelua yhden kauden aikana, GM David Poile oli sanonut taalaliigan verkkosivujen mukaan.
Poile on jäljillä, sillä Saroksen isoin runkosarjakohtainen pelimäärä on 40 pelattua ottelua.
GM puhui suomalaisen olleen jo viime kaudella ykkösvahti. Saros koppasi kiekkoja 36 pelissä, Rinne 24 matsissa ja kävipä tolppien välissä myös Kasimir Kaskisuo.
– Saros oli viimeiset kaksi-kolme kautta Pekan mentoroitavana ja lopulta hän otti ykkösvahdin paikan viime kauden toisella puoliskolla. Nyt kaikki on kiinni hänestä itsestään sen suhteen, pystyykö hän olemaan selkeä ykkösmaalivahti. Saroksella on paljon todistettavaa.
Nashville-vahti on saanut jo seuralta luottamuslauseen: Saros rustasi maanantaina neljän vuoden ja 20 miljoonan dollarin arvoisen jatkolapun.
– Haluamme olla mukana pudotuspeleissä, jossa odotamme ykkösvahtimme olevan kantava voima. Hänellä on siis monessa mielessä todistettavaa, mutta hänen näyttöjen, kehityspolun ja viime kauden perusteella olen melko luottavainen sen suhteen, että hän on vahva maalivahti, joka pystyy perimään Pekan paikan.
Miesten kaksinkertainen MM-hopeamitalisti on torjunut taalaliigassa 155 runkosarjan peliä prosentein 92,0. 17 pudotuspeliottelun saldo on sekin hyvä 91,4.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Leijonien maalivahti vaihtaa seuraa
- Mestaripakilta ilmoitus: ura päättyy
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!