Voisi sanoa, että nallekarkit eivät menneet tasan – loistomatsin pelanneelle Olli Jokisen Jukureille tyly tappio: ”Kolme nukahdusta, kolme maalia”

MIKKELI. Nallekarkit eivät menneet tasan Olli Jokisen luotsaaman Jukurien ja Ari-Pekka Selinin Ässien liigakohtaamisessa keskiviikkona. Porilaislauma vei pistepotin voittomaalikisan päätteeksi 4-3, vaikka savolaisjoukkue rummutti kiekkoa etenkin toisessa ja kolmannessa erässä kiekkoa hyökkäyspäässään isolla voimalla.
Toinen erä teki käänteen sillä tavalla, että Jukureita kyykytettiin loistavasta hyökkäämisestä huoliatta kovalla kädellä. Ensiksi mikkeliläisten syntymässä ollut häkki hylättiin videoiden jälkeen, ja perään Jarno Kärjen tekemä 1-2-maali hyväksyttiin.
Erässä vieraiden Linus Söderström joutui torjumaan jopa 13 kertaa Jukurien Oskari Salmisen yhtä vastaan.
– Kai se riippuu joukkueen mielentilasta, että miten tuollaiset hylyt tai hyväksymiset vaikuttavat. Mutta me ei herätty edes niistä. Näistä pitäisi pumpata energiaa, pistepörssin nelosena saldolla 1+6 keikkuva Sakari Salminen arvioi pelin tauottua.
Mikkelissä tehot 1+1 iskeneen olympiapronssimitalistin mukaan Padan päivän ainoa hyvä juttu oli voitto. Myös Jokinen kommentoi peliä lehdistötilaisuudessa – joskin eri mielellä.
– Ässät oli maalipaikoissaan todella tehokas, meiltä kauden paras 60-minuuttinen – oli ehjä peli. Kolme nukahdusta, kolme maalia. Ässät jaksoi puolustaa.
– Mutta kun katsoo tuloksen taakse: Jos pystymme pelaamaan tällä tavoin, niin suunta on oikea meille. Koko pelin maalipaikat menivät meille, toimitimme kiekkoa sinne paljon.
Jokinen muistutti, että jokaisella jutulla on merkityksensä. Nukahduksia tuli.
– Ne maksoivat. Saimme yhden pisteen, kolmekin olisi ollut tarjolla. Kampesimme pelin tasoihin, legenda viittasi joukkueensa nousuun 1-3:stä rinnalle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- MM-kultaleijona hirmuvireessä Tshekin finaaleissa – paukutti neljä maalia
- MM-kisayllätys: Ruotsin paidassa pelannut hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta
- KooKoo solmi jatkosopimuksen
- Huhu: Kiekko-Espoon pakki lähtee Ruotsiin
- TPS:n Niklas Arell vaihtaa seuraa – tässä uusi osoite
- Melkoinen urotyö: Jussi Ahokkaan seura nousi pahasta sillasta
- MM-joukkueesta ikävä uutinen – valmentaja sairaalassa
- Murskajaiset: Stanley Cup -mestareilta mieletön näytös
- Tre Kronor saa kovan NHL-vahvistuksen MM-kisoihin
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden