Yle Urheilu: Kuoleman porteilla käynyt Ville Koistinen selvisi lopulta säikähdyksellä: ”Tässä nyt ollaan taas ja hymy on huulilla”

Uransa päättänyt ex-puolustaja Ville Koistinen kertoi pari kuukautta sitten, että hän kävi hyvin lähellä kuolemaa. Kuntosalilla ollessaan Koistista alkoi yllättäen huimaamaan eikä hän ajatellut kyseessä olevan mitään sen kummempaa, sillä vastaavanlaiset tunteet olivat olleet tuttuja harjoitusten yhteydessä ennenkin.
Tällä kertaa tilanne olikin huomattavasti vakavampi: Koistisen päästä oli katkennut nimittäin valtimo.
– Lähdin kävelemään kohti kuntosalin respaa ja oikea jalka laahasi perässä. Henkilökunta tajusi, että nyt on vakava tilanne kyseessä ja soittivat ambulanssin. Nousin vielä itse ambulanssiin ja laitoin videoviestin perheelle, että nyt iskällä on jotain huonosti. Sen jälkeen onkin viikon verran valot pimeänä. En muista mitään, mitä on tapahtunut, Koistinen muisteli tapahtumia Yle Urheilun artikkelissa.
Koistinen vietiin leikkaukseen, joka kesti kaikkiaan kolme tuntia. Sen jälkeen hän oli teho-osastolla kymmenen päivää ja siihen päälle viisi päivää normaalilla osastolla tarkkailtavana. Mahdollisuus selviytyä tapauksesta hengissä oli 50 prosenttia.
Tällä hetkellä Koistinen rohkeneekin sanoa, että hän selvisi tapauksesta ainoastaan säikähdyksellä. Hän voi parhaillaan hyvin ja on jopa palannut takaisin samalle kuntosalille.
– Tässä nyt ollaan taas ja hymy on huulilla. Minulle olisi voinut käydä erittäin huonosti. En olisi voinut ajatella, että näin tapahtuisi omalle kohdalle. Olen urheillut koko elämäni ja olen yrittänyt urheilla ja liikkua myös peliuran jälkeen. Tällaisen jälkeen terveyttä osaa arvostaa ihan eri tavalla.
Tapauksella on ollut luonnollisesti vaikutuksensa Koistiseen, mutta ne ovat myöskin olleet positiivisia.
– Nykyisin osaan enemmän arvostaa, mitä on ympärillä kuten oma perhe ja ystävät. On tietysti monia muitakin asioita. Nyt mennään hymy huulilla, nautitaan elämästä ja toteutetaan unelmia, koska ikinä ei voi tietää mitä elämässä tapahtuu.
– Pyrin jatkossa siihen, etten näyttäisi nyrpeää naamaa ihan pienistä asioista. Jos esimerkiksi auton vanteeseen tulee naarmu, se on tosi pieni asia verrattuna siihen, mitä olen käynyt läpi viime kuukausien aikana.
39-vuotias Koistinen on nähty pelaajaurallaan Liigassa, maajoukkueessa, NHL:ssä, Sveitsissä ja Saksassa. Hän voitti MM-tasolla kertaalleen sekä hopeaa että pronssia.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Oho! Colorado Avalanche harkitsee todellista yllätysvetoa
- Ruotsille kovia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin
- Leijonien maalivahti vaihtaa seuraa
- Mestaripakilta ilmoitus: ura päättyy
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!