Colorado tehnyt karmeaa tuhoa historiallisella tempulla – pelaajalta kova viesti muiden suuntaan: “Hullu juttuhan tässä on se, että…”

Colorado Avalanche tekee NHL:ssä pelottavia asioita vastustajien näkökulmasta. Kun joukkue latoi viime yönä Detroit Red Wingsiä vastaan tauluun numerot 7-3, on se osunut jo kolmessa edellisessä pelissä seitsemästi.
Aiemmin maalijuhlissa lukua ottivat NY Rangers samoin lukemin sekä Philadelphia Flyers numeroin 5-7. Avs on ainoa yli sadan maalin tekijä, kun se on venyttänyt reppuja jo 105 kertaa.
Coloradon maalien mässäily on harvinaista herkkua koko taalaliigan mittapuulla. Edellisen kerran kolmessa peräkkäisessä pelissä vähintään seitsemän täysosumaa on latonut Pittsburgh Penguins liki tarkalleen 26 vuotta sitten, marraskuussa 1995.
– Äijät liikkuvat ja laukovat hyvin, mutta maalille he ovat päässeet itse asiassa aika vähän. Hyökkäysalueen päätökset kiekon kanssa ovat olleet onnistuneita, Avalanche-luotsi Jared Bednar sanoi NHL:n nettisivuilla.
Viime yönä kaksi maalia ladannut Andre Burakovsky kertoi oman näkemyksensä erikoisen ja kovan liidon taustoista.
– Mielestäni meillä on nälkää maalilla. Laitamme kiekkoja sinne. Puhumme siitä paljon, että haluamme olla aktiivinen ampumaan ja laittamaan ukkoa maalille. Näkemykseni mukaan olemme tehneet sitä aika hyvin viime aikoina.
Kolme maalia syötellyt Devon Toews kertoi varsin pelottavan pointin Coloradon nykyvireestä. Joukkueen hampaisiin joutuu seuraavaksi Florida Patnehrs maanantain vastaisena yönä.
– Hullu juttuhan tässä on se, että emme ole edes pelanneet vielä parasta kiekkoamme. Työ on kesken.
Colorado on kerännyt läntisen konferenssin joukkueista pisteitä viidenneksi eniten. Divisioonassaan Avs keikkuu kolmantena.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Huippu-uutinen: Leijonille hurjia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- HIFK:n miehiltä epäasiallista käytöstä – pitkäaikainen yhteistyökumppani lähtee!