Pasi Mustonen ei säästellyt kehuissa – minkälainen vahti Noora Rädyn tilalle ykkösvahdiksi tyrkyllä oleva Anni Keisala on? “Potentiaali on mieletön”
![Finland v Canada: Group A – 2021 IIHF Women’s World Championship](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2021/08/getty_keisalaanni20210826-632x422.jpg)
Naisleijonien yllä on leijunut jos jonkinlaisia kysymysmerkkejä pian alkavan olympiaturnauksen alla. Kisoihin nimettyjen tähtien pelaamattomuus puhuttaa, lisäksi maailman parhaaksi tituleerattu maalivahti Noora Räty jäi ulos turnauksesta.
Joukkueen luotsi Pasi Mustonen tarttui aiheisiin maanantaina joukkueen etänä järjestetyssä mediatilaisuudessa.
– Osa pelaajista on pelannut edellisen kerran 18. joulukuuta, joten totta kai näitä on mietitty. Isossa ryhmässä on nyt ollut 17+2 pelaajaa, jotka ovat olleet isossa kuplassa – pystyy vetämään todella intensiivisiä harjoituksia.
– Ollaan pelattu niin paljon kuin ikinä pystyy. Ollaan pienennetty aluetta ja imitoitu vastaan tulevaa tilannetta.
Luotsin mukaan joukkueesta löytyy luisteluvoimaisempia pelaajia niin paljon, että treenien taso on ollut korkealla.
Yksi tähdistä ja isoihin saappaisiin astuva on ykkösmaalivahdiksi nouseva 24-vuotias Ilves-vahti Anni Keisala. Hän on saamassa pestin sivuun jääneeltä Rädyltä.
– Anni tuli nuorena, pelasi silloin jokusen Saksa-pelin ja nollapelinkin muistaakseni. Oli silloin erittäin lupaava maalivahti. Sitten hän oivalsi myös sen, mitä huippu-urheilu vaatii – sen jälkeen kehittyminen on ollut hurjaa.
– Mulla on sellainen kutina, että hän on erittäin vahva yksilö. Hän pystyy nollaamaan hyvin, ja sitä kautta Anni pystyy pelaamaan stabiilia peliä. Annilta on nähty ihan huipputorjuntoja ääriasennoissa.
– Potentiaali on mieletön. Uskon, että tästä naisesta tulee huikea ykkönen tulevaisuuteen.
Viime syksynä pronssijuhliin päättyneiden MM-kisojen parhaaksi molariksi valittu veskari on Eliteprospectsin mukaan 175 senttiä pitkä ja 80-kiloinen – eli naiseksi raameja on.
– Se on merkittävä tekijä, että Anni on monta muuta maalivahtia kookkaampi. Maalintekotaito kehittyy jatkuvasti, ja moni ei ymmärrä sitä aspektia. Patriklaineita tulee joka tuutista, joten maalivahtien pitää olla parempia.
LoKV-kasvatti on torjunut tällä kaudella Ilveksen tolppien välissä 15 liigapelissä hurjin prosentein 94,5.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IL: Jesse Puljujärvi perustelee yllättävää ratkaisuaan
- Tällainen on 4 Nations -voittopokaali – katso kuva täältä!
- Kaksi uutta ulkomaalaista Liigaan – ja yksi pois
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä
- Luistimet naulaan! Yli 1000 NHL-ottelun hyökkääjä päättää uransa – ”On tullut aika”
- Miika Elomon kuolemasta tuli uutta tietoa
- Jymy-yllätys: Jesse Puljujärvi löysi uuden joukkueen rapakon takaa!
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä