KHL:n presidentti latasi: ”On erittäin valitettavaa, että Jokerien lähtö ei johdu urheilullisista vaan poliittisista syistä”

Jokerit tiedotti perjantaina aamupäivästä, että sen pelit KHL:ssä on pelattu tämän kauden osalta. Joukkue olisi päässyt aloittamaan urheilullisen menestyksen perusteella pudotuspeliottelut Spartak Moskovaa vastaan, mutta maailmantilanne pakotti vetäytymään.
– Oma kantani kauden päättämisestä oli selvä heti torstaiaamuna. KHL:n toimintatapojen mukaisesti minun oli kuitenkin käytävä keskustelut liigan kanssa. Tämän vuoksi pystymme valitettavasti tiedottamaan asiasta vasta nyt, Jokerien puheenjohtaja Jari Kurri kertoi tiedotteessa.
Samoihin aikoihin tapaukseen otti kantaa myös KHL nettisivuillaan. Presidentti Aleksei Morozovin sarjassa ollaan erittäin pahoillaan, että se menetti erinomaisen ja elinvoimaisen joukkueen.
– Jokerit on pelannut sarjassamme kaudesta 2014-2015 lähtien ja on yltänyt jatkuvasti pudotuspeleihin. Kohtaamiset muiden joukkueiden kanssa ovat aina olleet mielenkiintoisia.
– On erittäin valitettavaa, että Jokerien lähtö ei johdu urheilullisista vaan poliittisista syistä.
Jokerien lähimenneisyys on ollut KHL:ssä käsittämätöntä turbulenssia. Kuvastavaa on se, että kolmen viime kauden aikana se on vetäytynyt pudotuspeleistä tai kesken niiden kaikkiaan kahdesti. Kauden 2020 päätti koronavirus.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!