Potkut! Tshekin päävalmentaja vaihtuu, Kari Jalonen on ehdolla pestiin: ”Hän on ehdottomasti yksi ehdokkaista”

Tshekin maajoukkueen päävalmentaja Filip Pesan on saanut potkut joukkueen peräsimestä. Hän ehti valmentamaan joukkuetta vajaan kahden vuoden ajan.
44-vuotiaan Pesanin johdolla Tshekki jäi olympialaisissa sijalle yhdeksän, joka on maan historian heikoin arvokisasuoritus. Lisäksi kevään 2021 MM-kisoissa Tshekki putosi puolivälierissä.
Myöskin Pesanin muu valmennustiimi, apuvalmentajat Martin Straka ja Jaroslav Spacek sekä maalivahtivalmentaja Zdenek Orct saivat myöskin lähteä samalla ovenavauksella.
Tshekkiläissivusto Hokej.cz kertoi, että joukkueen GM Petr Nedved etsii parhaillaan uutta valmennustiimiä ja se julkaistaan maaliskuun puolivälissä. Uusi päävalmentaja on tarkoitus kiinnittää kahdeksi ja puoleksi kaudeksi. Nedvedin mukaan tällä hetkellä pestiin on viisi tai kuusi vaihtoehtoa.
Kahden ehdokkaan nimet ovat tällä hetkellä tiedossa. He ovat suomalaisvalmentaja Kari Jalonen sekä tshekkiläinen Miroslav Horava.
– Hän on ehdottomasti yksi ehdokkaista, Nedved vahvisti Tshekin jääkiekkoliiton lehdistötilaisuudessa Jaloseen liittyen.
62-vuotias Jalonen on valmentanut urallaan aiemmin Leijonissa, Liigassa, KHL:ssä sekä Sveitsissä. Jalosella on voimassa sopimus Nuorten Leijonien päävalmentajana ensi kaudesta alkaen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:n pudotuspeleissä – valmennukselta kova ratkaisu
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan