”Pystynyt vastaamaan haasteeseen” – Bruins-luotsi tyytyväisenä Erik Haulan viimeaikaisista otteista

Boston Bruinsin riveissä avauskauttaan pelaava Erik Haula on pystynyt esiintymään kauden mittaan nousujohteisesti. 61 otteluun hän on tehnyt tähän mennessä tehopisteet 8+22=30.
31-vuotias porilainen on vakiinnuttanut paikkansa joukkueensa kärkiketjusta. Viimeisimmät viikot hänet on nähty Bruinsin kakkosketjussa yhdessä David Pastrnakin sekä Taylor Hallin kanssa. Kolmikko pelasi yhdessä jo aiemmin tällä kaudella, mutta helmikuun lopulla se kasattiin uudelleen kokoon.
Ketju on pelannut nyt yhdessä 14 ottelua putkeen ja Haulan tehot tuolta ajalta ovat komeat 3+10=13. Edelliset kaksi ottelua ovat kartuttaneet hänen pistetiliään viidellä syöttöpisteellä.
– Tällä hetkellä tuntuu ihan mukavalta. Aina pyritään parempaan, mutta kolme maalia tasakentällisin (edellisessä ottelussa Tampa Bay Lightningia vastaan) on hyvä suoritus, ja siihen pitää olla tyytyväinen. Ennen peliä katsoimme videoita ja mietimme asioita, joita voisimme tehdä paremmin, Haula kommentoi NHL:n suomenkielisten verkkosivujen mukaan.
Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy kehui myöskin Haulan otteita. Hän on ollut tyytyväinen Haulan pelin viimeaikaisesta kehittymisestä.
– Eniten hänen peliinsä on vaikuttanut nopeus. Alkukaudesta hän ei käyttänyt jalkojaan tarpeeksi. Ehkä hän yritti olla enemmän fyysinen, mikä ei ollut optimaalista. Kaikki kunnia hänelle, että pyrki ottamaan sitä roolia, mutta hän on tehokkaimmillaan, kun pitää jalat liikkeellä. Hän on pystynyt vastaamaan haasteeseen. Hän on ottanut paikan, eikä ole päästänyt siitä irti. Kun saa mahdollisuuden, se pitää käyttää. Ei ole kiveen hakattua, että rooli pysyy, jos ei tule onnistumisia, Cassidy sanoi.
Alta näet maalikoosteen Bruinsin ja Lightningin välisestä ottelusta. Bruins voitti 3-2 ja Haula saalisti tehopisteet 0+3.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Dynastia kaadettu! Tappara täystyrmäyksellä kesälomalle – myös HIFK:n kausi päättyi
- Expressen: MM-kultaleijona palaa Liigaan!
- Montreal tiputti huippu-uutisia – Leijonat-tähti liittyy seuraan
- Teemu Turusen sopimuskuvioista uutta tietoa – IL: Tämä ratkaisee jatkon Kärpissä
- HIFK hävisi tarjouskisan Leijonat-tähdestä? IL: Tässä ensi kauden ykkösmaalivahti
- Liiga-seura vahvistuu kiekkolegendan pojalla!
- Toimittaja paljasti: NHL:ssä pelannut maajoukkuehyökkääjä siirtyy Tapparaan!
- Ville Peltoselta kova päätös kohtalonpeliin!
- Viaplay lanseerasi uuden urheilupaketin – MM-kisalätkää halvemmalla
- Lähde: Liiga-seuralle järisyttävä menetys – kapteeni ja paras maalintekijä vaihtaa joukkuetta!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Lähde: Emil Larmi palaa Liigaan!
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Näkökulma: Pelicans on aidossa vaarassa pudota Mestikseen – ja se olisi amatööriseuran loppu
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Lähde: Liiga-seura rysäytti jättimäisen pelaajakiinnityksen!
- Supertähden paluu varmistumassa? Liiga-seura kiusoittelee fanejaan
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- TPS-tykki Viljami Marjala vaihtaa joukkuetta!