Musertava uutinen – NHL:n ykkösvarauksen kausi on ohi, luotsi summasi sesongin
![Florida Panthers v New Jersey Devils](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2022/04/getty_hughesjack20220406-632x454.jpg)
NHL:n nettisivuilla tiedotettiin keskiviikkoyönä, että New Jersey Devilsin suurlupaus Jack Hughesin kausi on paketissa polvivamman takia.
Toisin kuin tavallista on, jutussa avattiin loukkaantumisen taustoja tarkemmin. Kyseessä on jonkinlainen MCL-vamma, eli jenkin sisempi sivuside on ottanut osumaa.
Pelaaja loukkaantui viime viikonloppuna NY Islandersia vastaan törmättyään maanmies Oliver Wahlstromin kanssa.
Hughes kuvattiin maanantaina, ja uutiset olivat surullisia – pelaaja ei kykene pelaamaan ainakaan seuraavaan reiluun kymmeneen otteluun. Kun Devils ei yllä jatkoon, on juhannuksen 2019 ykkösvarauksen kohtalo armoton.
Devilsin päävalmentaja Lindy Ruff summasi suojattinsa kauden sanoen, että hänen pelinsä meneminen eteenpäin on ollut hyvissä kantimissa.
– Hän on halunnut olla pelaaja, jonka voidaan luottaa olevan myös vastuullinen ilman kiekkoa. Ja kiekon kanssa hän luo paikkoja itselle sekä muille.
Kolmatta kautta tarunhohtoisessa pelannut hyökkääjä summasi 49 ottelussa tehot 26+30=56. Apukapteeni on vielä toistaiseksi Devilsin paras maalari, vaikka hänellä on otteluita selvästi muita kärkinimiä vähemmän pelattuna.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”