Paluumuuttaja Jesse Joensuu kommentoi Ässien ympärille kasaantuneita tummia pilviä – ”Ei tilanne ole siinä mielessä hyvä”

Porin Ässien kausi jääkiekkoliigassa oli yhtä tervanjuontia. Joukkue jäi sarjan viimeiseksi, eikä entisen päävalmentaja Ari-Pekka Selinin vaihtaminen Karri Kiveen johtanut kiriin. Pata keräsi 60 ottelusta vain 53 pinnaa, joka oli viisi pistettä toiseksi viimeistä, eli SaiPaa vähemmän.
Ässät ei tuntunut kiinnostavan katsojia ikävä kyllä edes Porissa. Joukkueen peleissä kävi väkeä vähän, ja esimerkiksi kevään kotiotteluissa katsojamääriksi kirjattiin sellaisia lukemia kuin 780, 1 015 ja 1 029.
Padan tuorein hankinta, paluumuuttaja Jesse Joensuu puhui tilanteesta joukkueen nettisivuilla julkaistussa Pata Podisee -podcastissa.
– On tuhatta fania paikalla, ja missä Liigan taso on verrattuna siihen, missä se oli 10-20 vuotta sitten verrattuna edelleen maailman muihin huippusarjoihin, ei tilanne ole siinä mielessä hyvä.
– Kun pelaajisto ja valmentajisto saavat pukukoppiin meidän toiminnan sellaiseksi, että siitä ihmiset, porilaiset kiinnostuvat, on potentiaalia ihan varmasti. Ei meidän tarvitse rakentaa ihan kaikkea uusiksi – ihmiset tulee varmasti tukemaan meitä silloin, kun me tehdään oma homma niin hyvin kuin pystytään.
– Juttu lähtee meistä, mutta me tarvitaan tähän kaikki porilaiset ja ässäläiset. Tämä joukkue pitää nostaa kimpassa sinne, minne se kuuluu.
Maailmanmestari palasi Poriin työsulkukauden 2012-13 jälkeen käytyään tuon sesongin jälkeen NHL:ssä, NLA:ssa ja KHL:ssä. Jokereissa meni kaudet 2015-22. Paluu Ässiin ei ole itsestäänselvyys, vaikka Joensuu eittämättä tähtistatuksen vahvistus onkin.
– Ei se ole mikään saletti, että pääsee (tänne) silloin, kun haluaa.
– Lyhyesti sanottuna olen erittäin kiitollinen ja innostunut siitä, että pääsee pelaa.
– Paineet tulee olemaan varmaan tosi kovat itseltä, kun tietää, että välittää tästä seurasta. Olen ollut tosi kova fani ja käynyt katsomassa pelejä. Kyllä sen järjellä tiedostaa, että maailmassa on tärkeämpiäkin asioita.
Voit kuunnella ansiokkaan jakson kokonaisuudessaan täältä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Onko tässä HIFK-hyökkääjä Petr Kodytekin ensi kauden osoite?
- Nyt ryöpsähti! NHL:ssä yllättävä suomalaisonnistuja
- Suomalaislupaus solmi NHL-diilin!
- Tampereella huippujännittävä taisto – näin kävi Liigan pudotuspelikierroksella
- Ville Koivunen nostettiin NHL:ään! Takonut hurjaa jälkeä farmin puolella
- Paljastus John Tortorellan potkuista: taustalla yhteenotto pelaajan kanssa?
- Neljä isoa nimeä jättää TPS:n kauden päätteeksi
- Sami Niku ja Niko Ojamäki vaihtavat seuraa – muitakin ex-Liiga-tähtiä vapaille markkinoille
- Tappara iski melkoisen yllätysuutisen pöytään!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ruben Rafkin palaa Liigaan – tässä uusi seura!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Urheilucast paljasti: Ilves saa hurjan vahvistuksen, jos Jukureille käy kylmät!
- HIFK:n Leo Komarovista iso uutinen
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Urheilucast: TPS:n Viljami Marjala loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Sami Vatasen JYP-siirrossa jymykäänne!
- IL: Aku Räty palaa Pohjois-Amerikasta Liigaan – tuhti palkkapussi
- TPS-tykki Viljami Marjala vaihtaa joukkuetta!