Ylivoimainen näytös! Kahden suomalaispelurin edustama seura eteni vakuuttavasti mestaruuteen Keski-Euroopassa

Keski-Euroopassa pelattava monikansallinen IceHL-sarja on päättynyt kauden 2021-22 osalta maanantaina ja mestarijoukkue on selvillä. Se on Red Bull Salzburg, joka kukisti finaalisarjassa Fehervar AV19:n otteluvoitoin 4-0. Ratkaiseva neljäs ottelu päättyi Salzburgin 3-1-voittoon.
Mestaruus oli Salzburgille sen seurahistorian seitsemäs. Edellinen mestaruus oli vuodelta 2016. Tällä kaudella Salzburg esitti kaikkiaan vakuuttavia otteita kaukalossa, sillä se voitti ensin runkosarjan, ja pudotuspeleissä se ei hävinyt ainuttakaan ottelua. Puolivälierissä Znojmo kaatui voitoin 4-0 ja välierissä Vienna Capitals samoin lukemin.
Salzburgin riveissä pelasi tällä kaudella kaksi suomalaispeluria, jotka pääsivät näin ollen juhlimaan myöskin mestaruutta. He ovat maalivahti Atte Tolvanen sekä hyökkääjä Jan-Mikael Järvinen. 27-vuotias Tolvanen pelasi runkosarjassa 27 ottelua (92,4%, 1,96) ja pudotuspeleissä hän sai vastuuta kahdeksassa ottelussa (95,2%, 1,16). 34-vuotias Järvinen pelasi puolestaan 46 runkosarjaottelua tehopistein 4+18=22 sekä 12 pudotuspeliottelua pisteillä 2+6.
Aiemmalla urallaan Tolvanen on pelannut muun muassa 45 Liiga-ottelua Pelicansissa ja Ässissä. Järvisen tilillä on 398 Liigan runkosarjaottelua ja 115 pudotuspelikamppailua. Hän on voittanut Tapparan paidassa muun muassa kaksi Suomen mestaruutta.
Fehervarin riveissä pelasi myöskin yksi suomalainen. Hän on maalivahti Rasmus Tirronen, joka esiintyi kuluneella kaudella 28 ottelussa runkosarjassa (91,3%, 2,40) sekä 13 pudotuspeliottelussa (92,9%, 2,24).
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Lehti: Sportin ruotsalaisvahvistus vaihtaa ensi kaudella maisemaa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaisen pöydälle iskettiin järisyttävä tarjous – ”Nyt hatusta kiinni”
- Urheilucast: Henrik Haapala neuvottelee kahden Liigan suurseuran kanssa – Ilveksen tarjous ei päätä huimaa
- Rasmus Ristolaisesta karu uutinen
- Järkyttävä kolaus: Kaksi NHL:n suurinta megatähteä sivuun
- KooKoolle huonoja uutisia pudotuspelitaistoon: puolustajalle pelikieltoa
- Suomalaishyökkääjän kuukauden NHL-piinalle päätös: ”Voi tuntea sääliä itsensä puolesta”
- IS: Onko tässä Kärpistä potkut saaneen Ville Mäntymaan seuraava työpaikka?
- MTV: Kiekko-Espoosta piikitellään Tommi Niemelälle: ”Hienoa, että Hölö sai huomiota”
- SK: Kärpät vahvistuu Liigan supertähdellä
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- SK: Tapparan ykkösvahti siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Rikard Grönborg jättämässä Tapparan – jättimäinen palkka!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Lähde: NHL:ssä pelannut hyökkääjä siirtymässä Liigaan!
- Ruben Rafkin vaihtaa seuraa
- Jesse Puljujärvi tehoili AHL:ssä – valittiin ykköstähdeksi
- AL: Liiga-tykki Leevi Tukiainen vaihtaa kilpailijan leiriin
- Pelaajat laittoivat Liigan areenat paremmuusjärjestykseen – näin kävi
- TPS jysäytti todellisen yllätysuutisen