Mitalit kaulaan: Entisen liigapelaajan piskuinen maa pystyi komeaan sensaatioon – ”Kukaan ei luottanut meihin”

Piskuinen jääkiekkomaa, Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n tuoreimman maailmanrankingin 24:s, Liettua pystyi 1A-divisioonan MM-kisoissa komeaan paukkuun.
Maa näet sijoittui Slovenian Ljubljanan viiden joukkueen turnauksessa peräti kolmanneksi päästen vain yhden voiton päähän noususta MM-kisojen pääsarjaan.
Kun laskuihin huomioidaan toukokuun A-sarjan kisat, tulee Liettua sijoittumaan tänä vuonna maailman 19:nneksi parhaaksi maaksi. Sijoitus varmistui, kun maa voitti viimeisessä pelissään lauantaina Romanian 5-4.
– Tuo oli meille kuin finaali. Kukaan Liettuassa ei luottanut meihin, ja sitten pelasimmekin kolmannesta sijasta, pelaaja Paulius Gintautas sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Pelasimme kolme erittäin hyvää peliä. Tänään (lauantaina) oli vähän vaikeaa, jäimme kaksi maalia perään ensimmäisessä erässä, mutta nousimme peliin mukaan. Tuo oli hyvä voitto koko joukkueelta, Gintautas jatkoi.
Liettuan neljänneksi tehokkain pelaaja oli suomalaisillekin luultavasti tuttu nimi. TPS:ssä kausina 2013-16 jääkiekkoliigaa pelannut Tadas Kumeliauskas iski tehot 1+2=3.
– Voimme sanoa, että olemme parempia kuin muut ihmiset ajattelevat, Gintautas mietti.
Liettua hävisi ensiksi Slovenialle ja Unkarille, mutta voitti sitten Etelä-Korean ja siis Romanian.
Emilijus Krakauskas oli ylpeä omistaan.
– Annoimme 100 prosenttia kansakunnallemme, teimme kaikkemme sen eteen. Joukkueemme ykkösasia on se, että kaikki antavat kaikkensa ja välittävät toisistaan.
– Nuo arvot tekevät tästä hommasta erityisen minulle, koko joukkueellemme ja kansakunnalle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Kiekko-Espoo kiinnitti 600 Liiga-pelin konkarin
- Pelicans-tähti Lars Bryggman vaihtaa maisemaa – tässä on ensi kauden seura
- Kultaleijona palaa Liigaan! ”Sopimus tänne on seuralle ja koko yhteisölle iso asia”
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- NHL-sikailija pisti koko Montrealin sekaisin: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!