Muistatko? Lilliputtimaa oli lähettää Kanadan ulos alkulohkossa ja yltää jatkoon – sai nyt paremmalta kyytiä: ”Meitä vastaan ei ole helppoa pelata tällaisessa pelissä”
HELSINKI. Kazakstanin jääkiekkomaajoukkue hämmensi vuosi sitten Latvian MM-kisoissa, kun se sijoittui B-lohkossa peräti viidenneksi.
Kun neljänneksi itsensä niukasti hilannut Kanada keräsi kazukien tavoin kymmenen pinnaa, pääsi lilliputti todella lähelle puolivälieriä ja jättisensaatiota.
Kanada meni kuitenkin jatkoon voitettuaan keskinäisen pelin ja Kazakstanin hävittyä alkulohkon päätösmatsissa Norjalle 1-3. Kanada otti tarvittavan pisteen pelattuaan päätösottelun Kazakstanin jälkeen.
Koska vaahteranlehtipaidat pääsivät Suomea vastaan päätösmatsissa voittomaalikisaan asti (2-3-tappio), voidaan Kazakstanin todeta olleen vain yhden maalin päässä jatkopaikasta.
Lauantaina vuoden 2022 MM-kiekon alku oli Kazakstanin joukkueelle tuskainen. Tanska oli mättänyt ennen viiden minuutin täyttymistä tauluun luvut 3-0, ja voitti lopulta murskaavasti 9-1.
– Meidän vahvuutemme on puolustaminen, joten meitä vastaan ei ole helppoa pelata tällaisessa pelissä, maalivahti Sebastian Dahm sanoi viitaten siihen, että Kazakstan jäi takaa-ajajaksi heti alussa.
Ainakaan ensimmäisen MM-pelin perusteella Kazakstan ei tule toistamaan vuoden takaista kovaa venymistä. Luultavasti joukkue tulee taistelemaan turnauksessa putoamista vastaan Italian ja Ranskan kanssa.
– Pelasimme vahvuuksiemme kautta ja olimme teräviä ylivoimalla silloin, kun se oli tarpeen, Dahm pohti.
– Tämä oli hyvä alku, joten olen tyytyväinen, kolme maalia alustanut Mathias Bau Hansen mietti.
LUE MYÖS: Jääkiekon MM-kisoihin saa nyt lippuja isoon alennushintaan
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Jesse Puljujärvelle taas uusi komennus
- Leijonien loukkaantuneesta NHL-maalivahdista uutta tietoa
- IS: Yli 300 ottelun NHL-veteraani Mestikseen!
- Jokerit vahvistuu entisestään – pistehai haaviin
- Kärppien lupaukselle pitkä poissaolo
- I-P: Sport voi joutua myymään tähtipakki Atro Leppäsen – ”Karu tosiasia”
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- KooKoo vahvistuu kanadalaispuolustajalla – ”Kokemusta kovista Euroopan sarjoista”
- Sidney Crosby loukkaantui – estääkö törmäys suomalaisen kanssa osallistumisen 4 Nationsiin?
- Urheilucast: Kärpiltä jättikaappaus kilpailijan leristä – saa Liigan kovimman palkkapussin
- Lähde: Kärpät jysäytti kovan hankinnan puolustukseen!
- Maajoukkuehyökkääjän Liiga-sopimus purettu – ”Paras vaihtoehto”
- E-S: SaiPa menettää tähtivahvistuksensa kesken kauden!
- Liiga-seura purki pitkäaikaisen maalivahtinsa sopimuksen!
- Lähde: TPS nappaamassa hyökkääjän huippuseurasta
- Lähde: Tappara-puolustajan maisema vaihtumassa – on lähellä sopimusta uuteen seuraan
- Lehtitieto: Kärpät kilpailee toisen Liiga-seuran kanssa samasta pelaajasta
- Liigan jäähypörssin kärkimies löysi uuden joukkueen!
- Kiekko-Espoo puolustajan sopimus purettu pelaajan aloitteesta: ”Onnea uusiin haasteisiin”