Ei ole todellista: Ruotsi kaatoi Suomen MM-kisoissa kahdeksan sekuntia ennen loppua syntyneellä maalilla – jopa finaaliin on silti loistosaumat!

Suomen alle 18-vuotiaat tytöt aloittivat jääkiekon ikäluokan MM-kisat aiemmin viikolla sensaatiomaisella 2-0-voitolla Kanadasta. Tuo oli Tyttöleijonille ensimmäinen voitto koskaan vaahteranlehtipaidoista.
Sen jälkeen sinivalkoiset ovat kuitenkin ajautuneet tappiokierteeseen, sillä toisessa pelissä USA oli parempi maalein 2-0 ja A-lohkon päätösottelussa Ruotsi korjasi pisteet maalein 4-3.
Ruotsi ratkaisi voiton Yhdysvaltain MM-turnauksen perjantaiyössä ruotsimaisesti iskettyään voittomaalin kahdeksan sekuntia ennen loppua. Ratkaisusta vastasi suomalaisvivahteinen nimi Jenna Raunio.
– Mielestäni meidän olisi pitänyt voittaa peli, mutta emme olleet parhaimmillamme alussakaan, Sanni Vanhanen sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Meillä meni lopussa paremmin, mutta viimeiset neljä minuuttia olivat todella huonoja ja Ruotsi sai kaksi maalia, ihan äskettäin HIFK:hon siirtynyt Vanhanen tuhahti.
Kimurantti lohkovaihe
Ikäluokan MM-kisat pelataan kahdeksan joukkueen kesken kahdessa tasolohkossa niin, että A:n kaksi parasta etenee suoraan välieriin kahden seuraavan hakiessa semifinaalipaikkaa puolivälieristä.
A-lohko meni niin ristiin, että Suomi ei varsinaisesti kärsinyt edes Ruotsi-tappiosta. Tyttöleijonat sijoittui lohkossaan kakkoseksi täydet pinnat keränneen USA:n jälkeen.
Suomi (2.), Ruotsi (3.) ja Kanada (4.). päätyivät kaikki kolmeen pinnaan, mutta keskinäisten matsien perusteella Tyttöleijonat ylsi kakkoseksi. Maiden maalierot näyttivät lukemia 5-9, 6-12 ja 3-10.
Nuo lohkosijoitukset tarkoittavat sitä, että turnauksen puolivälierissä kohtaavat Kanada ja Slovakia ja Ruotsi ja Tshekki.
Jos ja oletettavasti kun Kanada ja Ruotsi voittavat puolivälieränsä, olisivat välieräparit siten USA-Ruotsi ja Suomi-Kanada.
Tämä puolestaan meinaisi sitä, Suomella olisi huikeat saumat loppuotteluun. Tyttöleijonat kaatoi siis Kanadan jo aiemmin.
Suomi ei ole koskaan pelannut ikäluokan MM-finaalissa, ja aiemmista kisoista sillä on taskussa vain kaksi pronssia. Turnaus on pelattu historian saatossa 13 kertaa, ja peräti 12 kertaa finaaliparin ovat muodostaneet nimenomaan USA ja Kanada.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lukko rysäytti hurjan sopimusuutisen – ”Yksi Liigan parhaimpia pelaajia”
- Liigan pudotuspeliennakko: Yksi pelaaja riittää Ässille HPK:n kaatamiseen
- IS: Ässät vahvistuu SHL-hyökkääjällä
- Liigan pudotuspeliennakko: TPS:n räpiköinti päättyy, kun ”Raipe” luo Kisapuistoon keväthurmoksen
- Jesse Puljujärvi tehoili AHL:ssä – valittiin ykköstähdeksi
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – kotiyleisöltä upea ele
- HIFK:lle iso takaisku: Tähtipuolustajalle pelikieltoa
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- NHL-kauden odotetuin herkkupala tänään ilmaiseksi tv:ssä – Mikko Rantanen palaa Coloradoon!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!