NHL:stä pudonnut joukkue haluaa pitää kiinni pelikiellon saaneesta pudotuspelien kohupelaajasta ja luotsista – hyökkääjä ei itse tiedä tulevia kuvioita

Edmonton Oilersin kausi NHL:ssä päättyi alkuviikosta pudotuspelien kolmannelle kierrokselle, kun Colorado Avalanche lunasti joukkueiden otteluparista Stanley Cupin finaalipaikan voitoin 4-0.
Öljypaitojen leirissä katseet on käännetty jo ensi kauteen. Joukkue haluaa pitää kiinni kukkaan puhjenneesta hyökkääjä Evander Kanesta ja päävalmentaja Jay Woodcroftista.
Kane tuli Oilersiin tammikuun lopulla San Jose Sharksin organisaatiosta, jälkimmäinen nousi joukkueen peräsimeen helmikuun alussa Oilersin AHL-porukka Bakersfield Condorsista Dave Tippettin lähdön takia.
Kane oli sanonut aiemmin viikolla, ettei hän ole varma tulevasta, mutta Oilersista oli kuulemma vain hyvää sanottavaa.
– Olen kiinnostunut kiinnittämään Kanen. Hänellä oli iso vaikutus joukkueeseemme – ei ainoastaan maalien takia. Hänen ja Connor McDavidin välinen kemia oli upeaa katseltavaa. Hän teki joukkueestamme tavallaan syvemmän. Minun ja hänen agentin Dan Milsteinin tulee puhua asioista, Oilersin GM Ken Holland sanoi NHL:n nettisivuilla.
Kane sai kesällä eräänlaisen kohupelaajan leiman, kun hän niittasi Avs-sarjassa Coloradon tähti Nazem Kadrin lasarettiin. Pudotuspeleissä peräti 13 maalia ladannut hyökkääjä sai pelikieltoa.
Pelaajasta voi tulla rajoittaman vapaa agentti heinäkuun puolen välin hujakoilla.
Myös Woodcroftin kiinnittäminen kiinnostaa Oilersin GM:ää, koska luotsi teki GM:n sanojen mukaan upeaa työtä.
– Kerroin hänelle. että tapaamme ensi viikon alussa, joko maanantaina tai tiistaina. Olen kiinnostunut hänen palveluksistaan, mutta haluan kuulla myös miehen omat ajatukset.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kiekko-Espoo rysäytti: 7 pelaajaa jättää seuran
- Oho! Colorado Avalanche harkitsee todellista yllätysvetoa
- Ruotsille kovia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin
- Leijonien maalivahti vaihtaa seuraa
- Mestaripakilta ilmoitus: ura päättyy
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!