Ruotsalaispelaaja puhuu nyt todella kiusallisesta tapauksesta – joutuu jatkamaan uraansa KHL:ssä: “Minulla ei yksinkertaisesti ole varaa ostaa itseäni ulos sopimuksesta”
![Columbus Blue Jackets v Philadelphia Flyers](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2022/04/getty_liljajakob20200218-632x488.jpg)
Ruotsalaishyökkääjä Jakob Lilja joutuu jatkamaan uraansa Venäjän KHL:ssä myös ensi kaudella. 29-vuotias pelaaja edusti parin viime kauden ajan kazakstanilaista Barys Nur-Sultania, ensi talven joukkue on Dynamo Moskova.
Lilja rustasi sopimuksen moskovalaisjoukkueen kanssa helmikuussa, eli ennen Venäjän Ukrainalle aloittamaa hyökkäyssotaa.
Nyt pelaajan tilanne on se, ettei hän haluistaan huolimatta kykene purkamaan pahvia.
– Minulla ei yksinkertaisesti ole varaa ostaa itseäni ulos sopimuksesta, pelaaja manasi ruotsalaiselle Expressenille, ja jätti vastaamatta kysymykseen siitä, mikä hinta on.
– Se on yksinkertaisesti enemmän kuin minun varat. Olen ollut asiassa yhteyksissä agenttieni, en seuran kanssa.
Ruotsin Jääkiekkoliitosta ei kuulemma ole ollut apuja.
Ennen KHL:n aikakauttaan NHL:ssä Columbus Blue Jacketsia ja sen AHL-joukkue Cleveland Monstersia edustanut Lilja on kiinnostanut toki muitakin seuroja.
– On ollut hyvän selvää, että haluaisin purkaa sopimuksen. Puhuin erään sveitsiläisen joukkueen kanssa, joka yritti ostaa minut ulos. Myös SHL:n Malmö ja Linköping ovat yrittäneet ratkaista tätä.
– En tiedä, miten lähelle maalia puheet näiden kanssa menivät. En ollut osallisena näissä keskusteluissa.
Kahden tulen välissä oleva ruotsalainen KHL-pelaaja tietää sen, että sanomista voi tulla.
– Näin se on. Olemme tehneet kuitenkin selväksi sen, että haluaisimme tästä eroon. Mutta tämä nyt on mitä on.
Muut KHL:ssä ensi kaudella pelaavat ruotsalaiset ovat tällä tietoa Robin Press ja Fredik Claesson.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sidney Crosbylla uskomaton putki Kanadan maajoukkueessa: ”Yksi parhaista”
- Kanadalle kova kolaus 4 Nations -turnauksessa: tähtipelaajan turnaus ohi
- Kanada kaatoi Ruotsin 4 Nationsin avausottelun jatkoaikatrillerissä – huonojakin uutisia tuli
- Nyt se on varmaa: jääkiekon World Cup tekee paluun!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä