Mestis-seuralta kova kaappaus – yli 500 Liiga-ottelun konkari liittyy joukkueeseen: ”Päätös tehtiin sydämestä”

Mestis-seura Kiekko-Espoo on tehnyt alkaneen kauden kattavan sopimuksen konkarihyökkääjä Tommi Huhtalan kanssa.
34-vuotias Huhtala pelasi viime kaudella Ruotsin kakkostasolla Allsvenskanissa. Hän edusti HV71:n joukkuetta, jonka riveissä 48 runkosarjaotteluun syntyivät tehopisteet 13+14=27. Pudotuspeleissä hän viimeisteli 14 otteluun pisteet 4+3. Joukkueen kausi päättyi mestaruuteen ja SHL-nousuun.
– Tämä päätös tehtiin sydämestä. Kaikkia vaihtoehtoja mietin, mutta aina se ajatus päätyi, että haluaa jäädä tänne. Tosi innoissani, että pääsen vetämään espoolaispaidan päälle. Täällä ollaan 11 vuotta asuttu ja tästä on tullut koti itselle. Meillä on ollut aina hauskaa ja kentälle on jätetty kaikki. Se identiteetti mikä täällä on aina ollut. Koitan jatkaa sitä espoolaista perinnettä, Huhtala kommentoi Kiekko-Espoon tiedotteessa.
Huhtala on pelannut urallaan Liigassa kaikkiaan 456 runkosarjaottelua (105+96=201) sekä 51 pudotuspeliä (14+6=20) edustaen Ilvestä, Ässiä sekä Bluesia. Huhtala kuului Leijonien MM-hopeajoukkueeseen keväällä 2014.
Pitkällä urallaan Huhtala on kiekkoillut myös KHL-Jokereissa neljän kauden ajan sekä Saksan DEL-liigassa Adler Mannheimin joukkueessa kolme kautta. Miehen palkintokaapista löytyy myös Saksan mestaruus.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!
- Urheilucast: Tapparalta hurja kaappaus toisesta Liiga-seurasta!