Liigatähden ura katkesi NHL:ssä tylyllä tavalla – ”Tilanteeni alkoi käymään vaikeaksi, en tullut toimeen toimitusjohtajan kanssa”

Tshekkiläisvahti Marek Langhamer on ihastuttanut tällä ja viime kaudella liigajoukkue Ilveksen maalilla. Hän on pysäytellyt pikkumustia kuluvan syksyn kymmenessä pelissä 92,9 prosentin varmuudella.
Pelaaja tuli Suomeen viime kaudeksi KHL-joukkue Amur Khabarovskista. Pohjois-Amerikassa hän vietti kaudet 2015-18 edustettuaan Arizona Coyotesin organisaatiota. Taalaliigassa Langhamer kävi maalilla vain kahdessa pelissä kausina 2016-18.
Tuon tulokassopimuksen viimeisellä kaudella molari pelasi tarkemmin ottaen Coyotesin väreissä vain yhdessä erässä päästämättä maaliakaan. Sen jälkeen tie vei takaisin kotimaahan ja sen HC Kometa Brnon väreihin.
– Tilanteeni Arizonassa alkoi käymään vaikeaksi, en tullut toimeen toimitusjohtaja John Chaykan kanssa. Koin olevani parhaassa vireessäni tuon kolmen vuoden aikana, mutta hän ei peluuttanut minua käytännössä ollenkaan, viime kevään MM-pronssimitalisti paljasti Ilveksen nettisivujen jutussa.
– Perustelunaan hän käytti ikääni – olin 23-vuotias ja muut maalivahdit minua ainoastaan vuotta nuorempia, Langhamer puuskahti.

Ilveksessä aika on ollut ihan toisenlaista. Viime kaudella tuli liigapronssi. Pelaajan nykyinen sopimus kattaa tämän kauden loppuun saakka.
– Tämä on hieno paikka jatkaa, minulla ei ollut mitään syytä lähteä täältä. En pidä jatkuvista muutoksista ja halusin olla mukana taistelemassa mestaruudesta Ilveksen kanssa tälläkin kaudella.
– Täällä pelaajat asetetaan aina ensimmäisiksi ja koko organisaatio auttaa meitä keskittymään pelaamiseen ja tekemään meistä parempia pelaajia. En ole aiemmin urallani saanut näin mahtavaa kohtelua.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Liiga-faneille herkkua: Näin näet finaalin ilmaiseksi!
- Leijonista tuttu kolmikko juhlii Sveitsin liigan mestaruutta
- NHL-tähtihyökkääjä teloi rumasti Aleksander Barkovin
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran