Johnny Gaudreau rikkoi radiohiljaisuuden – tätä mieltä hän on Columbuksen kohuvalmentajasta: ”Kovapäinen”

Columbus Blue Jackets kohautti kesällä valitsemalla seuraavaksi päävalmentajakseen Mike Babcockin. Kokenut Babcock tunnetaan kovasta vaatimustasostaan ja kyseenalaisesta tavastaan käsitellä pelaajiaan, joka herätti pahennusta hänen edellisessä työpaikassaan Toronto Maple Leafsin päävalmentajana.
Valmentajauutisen jälkeen Pohjois-Amerikassa ja etenkin Calgaryssa käytiin paljon keskustelua siitä, mitä pehmeän hyökkääjän maineessa oleva Johnny Gaudrau mahtaa uudesta käskijästään miettiä. Nyt Gaudreau on kertonut mietteensä Babcockista NHL.comin haastattelussa.
– Olen jutellut hieman Babsin kanssa. Hän vaikuttaa tosi hyvältä jätkältä. Rupattelimme hänen kanssaan 45 minuutista tuntiin, kun olin Columbuksessa Boone Jennerin häissä. Vaihdoimme ajatuksia ja pääsimme heti hyvään alkuun. Ja me kumpikin odotamme kovasti leirityksen alkua. Hän odottaa paljon joukkueeltamme ja sitä me valmentajaltamme haluamme, Gaudreau sanoo.
– Hän on ollut tässä liigassa pitkään. Hän on suora sen suhteen, mitä hän haluaa ja miten hän haluaa joukkuetta johtaa. Sitä me tarvitsemme. Tarvitsemme kovapäisen valmentajan, joka vaatii meiltä paljon harjoituksissa ja peleissä. Olen innoissani aloittamassa kautta hänen kanssaan, ja uskon, että meillä tulee olemaan hyvä vuosi.
Vaativa valmennus ei ole uusi asia Gaudreaulle. Hän pelasi Calgary Flamesissa Darryl Sutterin alaisuudessa. Vielä hyökkääjä ei kuitenkaan osaa verrata kahta tunnettua valmentajaa keskenään.
– En tunne Babsia kovin hyvin. Pelasin myös Bob Hartleyn valmennuksessa, ja hänkin on todella vaativa kaveri niin kuin Sutterkin, joten olen saavuttanut menestystä tällaisten valmentajien kanssa. He haluavat joukkueensa voittavan. He vaativat pelaajilta lisää joka päivä eivätkä katso asioita sormien läpi. Sitä valmentajalta vaaditaan. Tästä tulee hauskaa.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lukko rysäytti hurjan sopimusuutisen – ”Yksi Liigan parhaimpia pelaajia”
- Liigan pudotuspeliennakko: Yksi pelaaja riittää Ässille HPK:n kaatamiseen
- IS: Ässät vahvistuu SHL-hyökkääjällä
- Liigan pudotuspeliennakko: TPS:n räpiköinti päättyy, kun ”Raipe” luo Kisapuistoon keväthurmoksen
- Jesse Puljujärvi tehoili AHL:ssä – valittiin ykköstähdeksi
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – kotiyleisöltä upea ele
- HIFK:lle iso takaisku: Tähtipuolustajalle pelikieltoa
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- NHL-kauden odotetuin herkkupala tänään ilmaiseksi tv:ssä – Mikko Rantanen palaa Coloradoon!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!