Jonne Virtasen puheet kostautuivat – Mestiksen kurinpito jyrähti uudelleen

Mestiksen kurinpito on pidentänyt TUTO Hockeyn päävalmentaja Jonne Virtasen toimintakieltoa yhdellä ottelulla MTV Urheilulle annettujen kommenttien takia.
Mestiksen kurinpitoryhmän puheenjohtaja Juho Melaluoto kertoo tuoreessa päätöksessä, että neljän ottelun toimintakielto on nyt viiden ottelun mittainen. Samalla TUTO Hockey joutuu maksamaan 1000 euron sakot.
Virtanen sai aluksi neljän ottelun toimintakiellon heitettyään jäälle tavaraa TUTO Hockeyn ja IPK:n välisessä kamppailussa. Tuorein yhden ottelun toimintakielto ja sakot tulivat puolestaan MTV:lle annettujen kommenttien myötä, jotka voit lukea alta.
– Tämä ei nyt johtunut yksittäisestä pelitilanteesta. Mun mielestä meitä on sorsittu nyt aika paljon. Joensuussa kun oltiin, meidän pelaaja taklaa ohi, meille jäähy. Ketterää vastaan aivan päivänselvä selästä taklaus, ei lennä kaveri ulos. Sitten RoKi-pelissä päähän kohdistunut taklaus meitä vastaan, ei jäähyä. Sen jälkeen meidän pelaaja hoipertelee ja vetää kiekon katsomoon, meille kakkonen ja vastustaja tekee maalin. Eilisen pelinkin jäähyt voi jokainen katsoa.
– On epäoikeudenmukaista pelaajille, että valmentajalla on jonkinlainen pärstä tai naama. Jostain se johtuu, kun se niin selkeästi menee noin. Jos on pelejä, joissa olet kiekossa 80 prosenttia, niin ei sulla pitäisi olla enemmän jäähyjä. Eihän tässä muuta haluta kuin tasapuolista kohtelua, Virtanen kommentoi aiemmin MTV Urheilulle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Lukko kiinnitti huippulupaavan mestarimaalivahdin
- Sieltä se tuli: Gabriel Landeskog maalasi!
- Kaksi mittavaa NHL-uraa päätökseen
- Rytinä jatkuu! Jesse Puljujärvi moukaroi hurjat tilastot
- NHL:n pudotuspeleihin melkoisia herkkupaloja – Mikko Rantanen jännässä paikassa
- Raiskauksesta tuomittu Töpi Rönni palaa Liigaan: ”Olen kantanut vastuun”
- IL: Lahdessa kiekkofaneilla keitti yli – joukkotappelu jäähallin ulkopuolella
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- HS: Jokerit virittelee usean pelaajan siirtojytkyä – Tapparan hyökkääjä tarttui haaviin
- Liigassa rysähti päävalmentajapotkut – Petri Matikainen korvaajaksi!
- Kaksi NHL-supervahvistusta MM-kisoihin!
- Siirto julki – tässä Emil Larmin uusi joukkue!
- Urheilucast: MM-kultaleijona Tapparan haaviin – yksi seura voi torpata siirron
- Liiga-seurat puhelimet kouraan – Kärpistä ja Jokereista tuttu taituri vapaille markkinoille!
- Liigan valmentajakaruselli pyörii kuumana – Ville Mäntymaata viedään Tampereelle
- Jokerit saa huiman vahvistuksen!
- Tapparassa käy ovi! 14 pelaajaa jättää seuran – listalla useita tähtinimiä