Pelicansin jättänyt konkari löysi uuden osoitteen Liigasta: ”Tuo joukkueeseen paljon kokemusta”

Pelicans kertoi aiemmin maanantaina, että puolustaja Mikko Niemelä, 33, ei jatka enää joukkueen vahvuudessa.
Niemelän seuraava joukkue selvisi pikaisesti. SaiPa tiedotti tehneensä Niemelän kanssa sopimuksen, joka kattaa kuluvan kauden sekä kauden 2024-25.
– Mikko on rutinoitunut, myös A-maajoukkueessa vieraillut puolustaja, joka tuo joukkueeseen paljon kokemusta. Mikko on luotettava, hyvin liikkuva puolustaja, jonka vahvuudet ovat puolustus- ja alivoimapelaamisessa. Erittäin hienoa saada Mikko mukaan vahvistamaan joukkuetta kahden vuoden sopimuksella. Nyt on tehty tärkeitä vahvistuksia ensin maalivahdin (Henri Kiviaho) ja nyt puolustuksen osalta, Liiga-SaiPa Oy:n urheilujohtaja Harri Aho kommentoi seuran tiedotteessa.
– Erittäin hyvillä fiiliksillä olen SaiPaan tulossa. Haluan olla mukana auttamassa sekä joukkuetta että koko seuraa saamaan lisää onnistumisia ja positiivista meininkiä Kisapuistoon. Kisapuisto on tullut koettua useita kertoja myös vastustajan roolissa ja olen jo hallille tullessa kaupungin katukuvastakin nähnyt, miten tärkeä SaiPa Lappeenrannalle on, Niemelä kommentoi.
– Joukkueeseen tuon kokemusta ja varmasti myös lisää johtajuutta. Osaan suhtautua tähän arkeen siten, että se säilyy tasapainossa niin voittojen kuin tappioiden hetkillä. Ilman muuta selvää, että pyrin itsestäni saamaan kaiken irti joukkueen eteen. Kaksivuotinen sopimus on meille molemmille osapuolille hyvä juttu, Niemelä jatkaa.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!
- Urheilucast: Tapparalta hurja kaappaus toisesta Liiga-seurasta!