Varataanko Saku Koivun 17-vuotias poika NHL:ään? Kykyjenetsijä paljasti oman arvionsa

Vasta 17-vuotias Aatos Koivu nousi aiemmin tällä kaudella suuremman yleisön tietoisuuteen, kun nuori keskushyökkääjä debytoi marraskuussa Pikkuleijonissa.
Kiekkolegenda Saku Koivun poika pelasi ensimmäiset U18-maaottelunsa viiden maan turnauksessa, jossa hän nousi esille erityisesti yhdessä ottelussa. Koivu iski maalin varsinaisella peliajalla ja ratkaisevan osuman voittolaukauskilpailussa, kun Suomi kukisti Tshekin maalein 2-1.
Turnauksen jälkeen kykyjenetsijä Eetu Siltanen kertoi NHLSuomelle, että nuoren TPS-hyökkääjän tulevaisuus näyttää hyvältä.
Aatos Koivu on vielä toistaiseksi melko tuntematon nimi suuremmalle kiekkoyleisölle. Millaisesta pelaajasta on oikein kyse?
– Koivu on melko tasapainoinen paketti. Hän on älykäs pelaaja, lukee peliä hyvin ja tekee paljon oikeita ratkaisuja. Koivulta löytyy kiekollista taitoa, ja hän pystyy pysymään kiekossa. Hän pystyy antamaan hyviä syöttöjä, mutta omaa myös hyvän laukauksen. Myös Koivun ylivoimapeli turnauksessa oli lupaavaa. Luistelukin näytti ihan hyvältä, varsinkin kun ottaa huomioon Koivun kasvun vuoden sisään.
– Fysiikassa Koivulla on vielä kehitettävää, mutta koko ei tule olemaan ongelma hänen urallaan. Myös oman pään peli vaikuttaa oikein luotettavalta, Siltanen sanoi.
Koivun otteet huomioitiin heti myös Pohjois-Amerikassa. Hyökkääjä on ensi kesänä varausikäinen. Uskotko, että hänet varataan NHL:ään?
– Sanoisin melko varmaksi, että Koivu varataan NHL:ään. Hän on osoittanut hyvää potentiaalia tällä kaudella. Sukunimestäkään ei ole haittaa. NHL-seurat tietävät, että Koivulla on vahva tuki taustalla, ja perheessä tiedetään, mitä ammattilaiseksi pääseminen vaatii, Siltanen huomautti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Toimittaja: Maalitykki siirtyy Pohjois-Amerikasta Suomeen: ”Potentiaalinen tähti”
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lähde: Tässä Leijonat-vahti Lassi Lehtisen uusi joukkue
- Jatkoaika: Näin HIFK:n toimitusjohtaja kommentoi häirintätapausta
- HIFK:n miehiltä epäasiallista käytöstä – pitkäaikainen yhteistyökumppani lähtee!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Risto Dufvalta kovaa tekstiä karsintasarjan tuomareista: ”Mafia kostaa”
- Ilvekselle karmea takaisku
- Tässä Miro Karjalaisen ensi kauden Liiga-seura!
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä ovat sarjan tyylikkäimmät pelaajat
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Kaksi NHL-supervahvistusta MM-kisoihin!
- Liigassa rysähti päävalmentajapotkut – Petri Matikainen korvaajaksi!
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Jokerit saa huiman vahvistuksen!
- Liigan valmentajakaruselli pyörii kuumana – Ville Mäntymaata viedään Tampereelle