IS: Nyt puhuu Sami Niku
![lg_nikusami20230824](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2023/08/lg_nikusami202308241693488021-632x421.jpg)
JYPin tähtipuolustaja Sami Niku siirtyi maanantaina kohujen saattelemana Tampereen Ilvekseen.
Nikun ja JYPin välinen eripura alkoi 12. tammikuuta, kun JYPin päävalmentaja Mikko Heiskanen penkitti 27-vuotiaan kärkimiehensä HIFK-pelin viimeisessä erässä. Niku poistui hyllytyksen jälkeen pukukoppiin.
Seuraavana päivänä Heiskanen lähetti Nikulle viestin, ettei tämän tarvitse tulla Jukurit-otteluun. Niku oli siitä lähtien sivussa JYPin toiminnasta.
– En olisi ennen kautta uskonut, että tällaiseen ratkaisuun päädytään. Enkä olisi tätä halunnut. Mutta tästä eteenpäin mietin vain tulevaa, Niku kommentoi tapausta Ilta-Sanomille.
– On tämä toki helpotus, että tämän koko homman saa nyt pakettiin, hän jatkoi.
Jyväskylästä kotoisin oleva JYP-kasvatti Niku vakuuttaa, ettei hänen välinsä JYPin nykyiseen valmennukseen ole täysin menneet.
– Saimme käytyä asiat läpi. Kaunaa ei jäänyt, Niku sanoo.
Huhujen mukaan Nikulle olisi ollut ottajia Liigan kärkiseurojen lisäksi Ruotsista ja Sveitsistä. Sopimuksen purkuun aloite lähti JYPin urheilujohtajan Mikko Viitasen Iltalehdelle antamien kommenttien mukaan Nikusta itsestään.
– Perheen kanssa puhuimme, että haluaisimme jäädä Suomeen loppukaudeksi. Ilves osoitti kiinnostusta, ja olin kuullut seurasta paljon hyvää, Niku kertoo.
Niku on pelannut Liigassa ainoastaan JYPin väreissä. NHL:ssä hän on edustanut Winnipeg Jetsiä ja Montreal Canadiensia. NHL-otteluita hänelle on kertynyt 67.
Niku on ollut 37 (11+26) tehopisteellään kuluvan kauden tehokkain puolustaja Liigassa.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IL: Jesse Puljujärvi perustelee yllättävää ratkaisuaan
- Tällainen on 4 Nations -voittopokaali – katso kuva täältä!
- Kaksi uutta ulkomaalaista Liigaan – ja yksi pois
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä
- Luistimet naulaan! Yli 1000 NHL-ottelun hyökkääjä päättää uransa – ”On tullut aika”
- Miika Elomon kuolemasta tuli uutta tietoa
- Jymy-yllätys: Jesse Puljujärvi löysi uuden joukkueen rapakon takaa!
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä