Columbuksen uusi GM sivaltaa Jarmo Kekäläistä – lataa suorat sanat Blue Jacketsin seurakulttuurista

Columbus Blue Jacketsin uudeksi GM:ksi kesällä palkattu Don Waddell antaa rajua kritiikkiiä edeltäjänsä Jarmo Kekäläisen seuraan luomalle kulttuurille.
Pitkään NHL:n huippujoukkueisiin lukeutuneen Carolina Hurricanesin GM:n pallilta Ohioon siirtynyt seurapomo ei ole tyytyväinen Blue Jacketsissa vallitsevaan, jatkuvaan häviämiseen tottuneeseen mentaliteettiin.
– Yksi asia – enkä sano, että se koskettaisi jokaista täällä – on se, että häviäminen oli hyväksyttävää, vaikka sen ei pitäisi olla sitä. Meillä on keinot rakentaa seuraa tästä ylöspän, mutta tavoitteemme on jatkossa oltava joka vuosi Stanley Cupin voittaminen, ei ainoastaan muutaman ottelun voittaminen, Waddell sivaltaa Kekäläisen suuntaan NHL:n kotisivuilla.
Blue Jacketsin pisteprosentti viimeisen neljän kauden ajalta on 42,1, mikä on neljänneksi huonoin lukema koko NHL:ssä. Waddell haluaa tehdä tähän pikaisen muutoksen.
– Joukkue on pudonnut pudotuspelitaistelusta aikaisessa vaiheessa (viime vuosina), minkä jälkeen he ovat vain pelailleet kauden loppuun. Meidän on tehtävä tähän muutos, Waddell lupaa.
Blue Jacketsin lähimenneisyys on synkkääkin synkempi. Seura on jäänyt neljästi peräkkäin pudotuspelien ulkopuolelle jääden tuona aikana kolmesti koko divisioonansa jumboksi.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Liigassa jysähti merkittävä pelikielto – pistehirmun kausi ohi?
- Mestis saa uuden seuran – Jääkiekkoliitolta vihreää valoa
- Urheilucast: Antti Raanta ei palaa Liigaan – tilalle huippukorvaaja!
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Kärpät myllää joukkueen uusiksi: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- Sivusto: SaiPan NHL-vahvistus siirtymässä toiseen seuraan
- Liigan mestarisuosikille raju kolaus
- TPS-tähti sai NHL-sopimuksen!
- Jokerit on Mestiksen mestari!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Lähde: Emil Larmi palaa Liigaan!
- Näkökulma: Pelicans on aidossa vaarassa pudota Mestikseen – ja se olisi amatööriseuran loppu
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Lähde: Liiga-seura rysäytti jättimäisen pelaajakiinnityksen!
- Supertähden paluu varmistumassa? Liiga-seura kiusoittelee fanejaan
- TPS-tykki Viljami Marjala vaihtaa joukkuetta!
- HIFK:n Leo Komarovista iso uutinen
- Onko tässä HIFK-hyökkääjä Petr Kodytekin ensi kauden osoite?