IS: Juhamatti Aaltoselta suora paljastus – ura päättymässä!
![aop_AaltonenJuhamatti_20240924](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2024/09/aop_AaltonenJuhamatti_20240924-632x422.jpg)
Kevään 2011 MM-kultaleijona Juhamatti Aaltonen, 39, on parhaillaan ilman sopimusta.
Taiturihyökkääjä purki kauden alla sopimuksensa Pelicansin kanssa. Aaltonen myöntääkin Ilta-Sanomille harkitsevansa vakavissaan uransa paketoimista.
– Sitähän tässä mietitään. Kova pähkäily on käynnissä. Jos olisi jotakin hyvää tarjolla, niin ehkä sitä voisi vielä rykästä. Mutta jos ei ole, sitten lopetan. Niin kai se fiilis vähän tällä hetkellä on, Aaltonen myöntää.
Aaltonen on yhdistetty viime aikoina huhuissa myös Mestiksessä pelaaviin Jokereihin. Nämä huhut mies kuitenkin kiistää.
– Moni sitä on kysellyt, mutta en tiedä yhtään, mistä tuo juttu on tullut. Kai siellä joku on laittanut huhun liikkeelle. Ikinä ei voi sanoa ei ikinä, mutta vähän sellainen fiilis on, että lähteä sitten 39-vuotiaana johonkin Kajaaniin pelaamaan… Ehkä ei tällä hetkellä ajatuksena napostele, Aaltonen naulaa.
Hyökkääjäkonkari sanoo pitävänsä oven auki vielä pelaamiselle jossakin Euroopan pienemmistä sarjoista. Aaltonen myöntää suoraan, että tässä tapauksessa kyseessä olisi enää ns. jäähdyttelypesti.
– Jos ulkomaille lähden, niin sitten johonkin Italian sarjoihin. Lasketteleen ja pellaileen, Aaltonen maalailee.
Aaltonen palasi viime kauden lopulla Liigaan ja Pelicansiin, jossa rooli jäi kuitenkin pieneksi. 11 runkosarjapelissä tehot 2+4 iskenyt taituri pelasi pudotuspeleissä 17 ottelua merkkauttaen niissä tehot 1+3. Aaltosen kausi – ja kenties koko ura – päättyi finaalitappioon Tapparaa vastaan.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IL: Jesse Puljujärvi perustelee yllättävää ratkaisuaan
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”