Kohujen keskelle ajautunut ex-Liiga-tähti sai viime kaudella kahdet potkut – nyt avautui ”viimeinen mahdollisuus”

Pelicansia kolmella eri kaudella edustanut tshekkivahti Patrik Bartosak, 31, on liittynyt VHK Vsetinin harjoitusvahvuuteen. Joukkue pelaa Tshekin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
Bartosak ei ole pelannut missään lähes vuoteen. Hänen edelliset ottelunsa ovat viime marraskuulta, kun hän aloitti viime kauden Tshekin pääsarjassa Mountfield HK:ssa. Bartosak ehti pelaamaan seurassa 17 ottelua torjuntaprosentilla 91,9.
Bartosak ajautui viime kaudella kohujen keskelle. Hänen kerrottiin ajaneen marraskuussa autolla kolarin alkoholin vaikutuksen alaisena. Tämän jälkeen Bartosak jätti tulematta joukkueharjoituksiin. Näiden jälkeen miehen sopimus lopulta purettiin.
Viime helmikuussa Bartosak teki sopimuksen Slovakiaan HK Spisska Nova Vesin kanssa, mutta hän ei ehtinyt pelaamaan seurassa otteluakaan. Sopimus purettiin vain muutaman päivän jälkeen, sillä Bartosak kieltäytyi seuran terveystarkastuksesta.
– Haluan kiittää Vsetiniä erittäin paljon tästä mahdollisuudesta. Olen tehnyt aiemmin virheitä, jotka melkein maksoivat minulle urani. Minun piti ymmärtää, mikä minulle on elämässä tärkeää. Perheeni lisäksi rakastan jääkiekkoa, enkä halua luopua siitä. Tajusin, että jos haluan urheilla ammattitasolla, minun on muutettava monia asioita alusta alkaen. Haluan näyttää kaikille, myös itselleni. Teen kaikkeni pelastaakseni urani ja vakuuttaakseni kaikki, että voin olla hyödyllinen, Bartosak sanoi seuran tiedotteessa.
Aiempina vuosina Bartosak on kertonut mielenterveys- ja alkoholiongelmistaan. Hänen on kerrottu kuristaneen tyttöystäväänsä ja käyneensä isänsä kimppuun.
– Olimme Patrikiin yhteydessä jo kesällä. Nyt huolellisen harkinnan jälkeen olemme päättäneet antaa hänelle mahdollisuuden harjoitella seurassamme. Patrik on tietoinen menneisyydestään. Hän on myös erittäin laadukas maalivahti, joka on erittäin motivoitunut ja tietoinen viimeisestä mahdollisuudestaan huippukiekon parissa. Patrik harjoittelee joukkueen kanssa muutaman viikon ja sen jälkeen tehdään päätös hänen jatkostaan seurassamme, Vsetinin päävalmentaja Jiri Weintritt sanoo.
Liigassa Bartosak on pelannut Pelicansin riveissä kaikkiaan 87 runkosarjaottelua sekä 26 pudotuspeliä. Hän oli voittamassa seurassa hopeaa vuonna 2023.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tässä Miro Karjalaisen ensi kauden Liiga-seura!
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä ovat sarjan tyylikkäimmät pelaajat
- MTV Urheilu: HIFK teki shokkiratkaisun!
- Jesse Puljujärvi taklasi itsensä suihkuun – pelikieltoa luvassa?
- Leijonien supertähdestä kuoriutui SaiPa-fani – ”Aivan loistava juttu Liigalle”
- Aleksander Barkov ehdolla arvostetun palkinnon saajaksi NHL:ssä
- Colorado Avalanchelta iso uutinen Gabriel Landeskogista
- Sidney Crosby antoi Ville Koivuselle uuden lempinimen – ”Paljon helpompi sanoa”
- Urheilucast: Jokerit yrittää kaapata kokeneen kultaleijonan!
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Kaksi NHL-supervahvistusta MM-kisoihin!
- Liigassa rysähti päävalmentajapotkut – Petri Matikainen korvaajaksi!
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Jokerit saa huiman vahvistuksen!
- Liigan valmentajakaruselli pyörii kuumana – Ville Mäntymaata viedään Tampereelle