Näkökulma: Jos CHL ei Liiga-seuroja kiinnosta, miksei suosiolla jäädä kotiin?

CHL-kausi on suomalaisseurojen osalta ohi, eikä tälläkään kertaa kaudesta jäänyt mitään käteen. Ilveksen pelit eivät jatkuneet edes pudotuspeleihin, kun taas Tapparan ja Pelicansin CHL-pelit päättyivät pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.
Tulokset olivat huonoja, mutta nolointa oli jälleen suomalaisjoukkueiden asenne. Ilves näytti siltä kuin olisi muninut itsensä tarkoituksella ulos jatkopeleistä keskittyäkseen Liigaan. Tapparan tavoitteena oli CHL-mestaruus, ja joukkue paikoitellen näytti yrittävän mutta vain marginaalisesti.
Suurin häpeäpilkku on kuitenkin Pelicans. Lahtelaisilla ei ollut pienintäkään yritystä kahdessa pudotuspeliottelussa itävaltalaista Salzburgia vastaan. Jälkimmäisessä matsissa pussinokat saivatkin käkättimeen tylysti 0-5.
Paljon kertoo myös se, että Pelicansin paras pelaaja Ryan Lasch ei osallistunut yhteenkään CHL-vierasotteluun koko kaudella. Yhdysvaltalaista kiekkoneroa lepuutettiin mieluummin kotisohvalla. Jopa silloin, kun CHL-kauden jatkuminen oli vaakalaudalla.
Kysynkin, että mitä järkeä suomalaisen jääkiekon kannalta koko CHL:ssä on? Seuroja pelit eivät selvästikään kiinnosta. Ja kun seuroja ei kiinnosta, niin ei kiinnosta yleisöäkään. Niinpä peleistä aiheutuu pelkästään kuluja ottelutapahtumien järjestämisen ja matkojen muodossa sekä mahdollisia loukkaantumisia. Ja sehän tiedetään, että seurat taitavat taloudellisen tappion tekemisen ilman CHL:n lisärasitettakin.
Liiga-seuroilla on nyt ison päätöksen paikka. Jos joukkueet eivät koe mitään motivaatiota sarjaa kohtaan, eikö olisi parempi jäädä suosiolla kotiin? Tällä hetkellä sarjaan osallistuminen ei Suomessa palvele ketään.
LUE MYÖS
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Liigassa jysähti: Kaksi isoa pelikieltoa
- Mikko Rantanen vertaa Dallasin ja Carolinan pelitapoja – tässä suurin syy siirrolle?
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Antti Raannan paluuhuhut Liigaan kiihtyvät – nyt tipahti iso uutinen
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!