Kaapo Kakko koki viime yönä kovan kohtalon NHL:ssä. Hänet oli jätetty terveenä katsomoon, kun New York Rangers kohtasi St. Louis Bluesin.

Kakon kohtelu herätti runsaasti kummastusta ja keskustelua Pohjois-Amerikassa. New York Postin toimittaja Larry Brooks spekuloi, että Kakon puuttuminen kokoonpanosta saattaa enteillä tulevaa pelaajakauppaa. Brooks ei usko, että Kakon katsomokomennus olisi seurausta heikoista peliotteista.

Rangersin valmentajan Peter Lavioletten mukaan Kakon kohdalla kyse oli vain lepuutuksesta keskellä kovaa otteluruuhkaa.

– Panimme tuoreita jalkoja kokoonpanoon, Laviolette perusteli ratkaisuaan.

Kauden 29 ottelussa Kakko on iskenyt kelpotehot 4+10=14. Hänen tehotilastonsa (+10) on koko joukkueen parhaimmistoa.

Kakko on ollut jo pidemmän aikaa siirtohuhujen kohteena. Hänen vuosipalkkansa on 2,4 miljoonaa dollaria, ja sopimus päättyy kuluvaan kauteen.

Rangers hävisi ottelun Bluesia vastaan 2-3.

LUE MYÖS