Venäjältä vähättelyä U20-kisoja kohtaan: ”Ei jännitystä”
![aop_pavelbureiihf20250106](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2025/01/aop_pavelbureiihf20250106-632x411.jpg)
Venäläinen Match TV julkaisi pelaajaikoni Pavel Buren haastattelun, jossa IIHF:n venäläisjäsen kommentoi muun muassa juuri päättyneitä alle 20-vuotiaiden MM-kisoja.
Burelta kysyttiin puolueellisella kysymyksenasettelulla U20-kisoista, joita toimittajan mukaan ”arvostellaan huonoiksi” ja joissa ”ei ole jännitystä eikä arvoa”, kun Kanadakin putosi jo puolivälierissä.
− Venäjän puuttuminenkin vaikuttaa tähän, Bure vastasi.
USA−Suomi-ottelupari ei ainakaan etukäteen ollut toimittajan eikä Buren mieleen. Heidän mielestään Venäjällä olisi ollut vahva ja kiinnostavampi joukkue.
− Venäläisiä ei tarvitse rakastaa, mutta meitä on kunnioitettava, Bure sanoi.
USA−Suomi oli lopulta trilleri, joka päättyi yhdysvaltalaisille jatkoajalla 4−3. Sitä ennen Suomi pelasi välieräklassikon Ruotsia vastaan, joka oli myös melkoinen jännitysnäytelmä. Venäläisillä on kova hinku nähdä oma maajoukkueensa taas vastaavanlaisissa peleissä, ja siksi propaganda on voimakasta.
− Kun Venäjä pelaa, kaikki on täysin erilaista. Erilainen tv-tuote, taktiikat ja korkeampi laatu. Kanadalaiskatsojatkin olisivat ihastelleet kirkkain silmin, Bure jatkoi.
Bure edustaa Venäjän jääkiekkoliittoa IIHF:n ympyröissä, mutta ex-hyökkääjä totesi, ettei IIHF päästä häntä kokouksiinsa edes videoyhteydellä.
Entisen kiekkoilijan mukaan hänellä on kuitenkin kova yritys saada Venäjä taas mukaan kansainvälisiin peleihin. Tavoitteena hänellä on nähdä Venäjä mukana Italian talviolympialaisissa 2026.
IIHF:n puheenjohtaja Luc Tardifin tuoreiden puheiden perusteella ajatus ei ole mahdoton, mutta kansainvälisen liiton linjauksena on ollut, ettei Venäjä voi palata kisoihin ennen kuin se lopettaa sotimisen Ukrainassa.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Miika Elomon kuolemasta tuli uutta tietoa
- Jymy-yllätys: Jesse Puljujärvi löysi uuden joukkueen rapakon takaa!
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- Sopimus julki – Hannes Björninen siirtyy uusiin maisemiin
- Pekka Rinne palaa hetkeksi tositoimiin: ”Kaikkien aikojen comeback”
- Kiekko-Espoolle pakkivahvistus ulkomailta: ”Tuo meille jämäkkyyttä, asennetta ja ilkeyttä”
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Miika Elomo, 47, on kuollut
- MTV Urheilu: Sami Kapanen hyppää Liiga-seuran päävalmentajaksi!
- Karmea takaisku: NHL-megatähti ei osallistu 4 Nations Face-Off -turnaukseen!
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä