Sveitsin urheilun integriteettiyksikkö SSI on langettanut suomalaishyökkääjä Miro Aaltoselle kuukauden mittaisen pelikiellon ja tuhannen Sveitsin frangin eli n. 1060 euron sakot.

SSI:n tiedotteen mukaan Aaltosen 18. joulukuuta antamasta dopingnäytteestä löytyi kokaiinia.

Aaltonen sanoi tammikuussa STT:lle, että hän olisi käyttänyt viihdetarkoituksessa ainetta, joka ei paranna suorituskykyä.

SSI kehui Aaltosta ”rakentavasta yhteistyöstä”.

– Tapaus käsiteltiin urheilijan ripeän ja rakentavan yhteistyön ansiosta mahdollisimman nopeasti kaikkien asianosaisten edun mukaisesti, SSI kertoo tiedotteessaan.

SSI lievensi Aaltosen pelikieltoa, koska aineen käytöllä ei pyritty edistämään suorituskykyä. Aaltonen on myös aloittanut omakustanteisesti kuntoutusohjelman.

Sveitsiläisseura EHC Klotenia edustanut leijonahyökkääjä joutuu myös maksaaman dopingtestin 800 frangin eli lähes 850 euron suuruiset kulut.

Aaltonen asetettiin väliaikaiseen pelikieltoon tammikuun 17. päivä. Hän oli tässä kohtaa Klotenin tehokkain pelaaja. Kloten vapautti Aaltosen dopingepäilyn tullessa julki.

LUE MYÖS: