Lahden Pelicansin kannattajaryhmä Lahen Turkoosi tiedottaa järjestävänsä protestin illan liigaottelussa Ilvestä vastaan.

Ryhmä korostaa, ettei protesti ole osoitettu joukkuetta vaan seurajohtoa kohtaan. Lahen Turkoosi ei aio järjestää ottelussa kannattajatoimintaa.

− Kyseessä ovat pidempään kyteneet asiat, jotka nyt kulminoituvat ja ovat tulleet esiin. Asioista on annettu seuralle palautetta niin sisäisesti kuin julkisempinakin yksittäisinä kannanottoina. Juuri mikään ei ole muuttunut, tiedotteessa sanotaan.

Kannattajaryhmä nosti esiin Miika Roineen tapauksen. Kapteenin siirto HIFK:hon siirtotakarajalla oli jo viikonloppuna julkista tietoa, mutta Pelicans kertoi siirrosta vasta tiistaina. Lisäksi Lubos Horky myytiin pois.

− Paljon on seuran suunnalta kuultu kauniita sanoja arvoista ja yhteisön tärkeydestä. Teot ovat jääneet tekemättä. Pelicansin tapa johtaa, tapa viestiä ja ennen kaikkea tapa kohdella ja kunnioittaa yhteisön jäseniä ovat liian usein ala-arvoisella ja epäammattimaisella tasolla, tiedotteessa väitetään.

Pelicans on Liigassa sijalla 14.