TPS on vienyt SaiPa-puolustaja Mikko Niemelän taklaustilanteen Liigan kurinpidon käsiteltäväksi. TPS:n tavoitteena on saada Niemelälle pelikieltoa.

Niemelän taklauksen kohteeksi jäi TPS:n puolustaja Mitja Jokinen. Tämä loukkaantui tilanteen seurauksena ja jätti ottelun kesken. Niemelä ei saanut tilanteessa jäähyä eikä Liigan tilannehuone vienyt tapausta kurinpitodelegaation käsittelyyn.

TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama vahvistaa MTV Urheilulle, että seura on jättänyt tutkintapyynnön Liigan kurinpidolle Niemelän taklauksesta. Liigan kurinpitosääntöjen mukaisesti seurat voivat saattaa yksittäisen tilanteen kurinpitoon 5 000 euron riskiä vastaan. Mikäli pelikieltoa tilanteesta ei tuomita, menettää TPS kyseisen summan.

– Meidän mielestämme kyseessä on sääntöjenvastainen päähän kohdistunut taklaus, Urama perustelee lyhyesti MTV Urheilulle.

TPS menetti edellisottelussa myös Casimir Jürgensin. Uraman mukaan sekä Jokisen että Jürgensin vointia seurataan vielä.

TPS johtaa pudotuspelien avauskierroksen ottelusarjaa SaiPaa vastaan voitoin 2-0. SaiPa on pakkovoiton edessä perjantaina kotikaukalossaan.

LUE MYÖS