Liigaa kolmen kauden ajan suvereenisti hallinneen Tapparan pukukopissa kuohuu.

Kolme peräkkäistä Suomen mestaruutta voittaneet tamperelaiset romahtivat runkosarjass sijalle 9. Urheilucastia juontavan Esko Seppäsen mukaan joukkueen pukukopissa vallitsee tällä hetkellä jopa ”myrkytetty ilmapiiri”.

Joukkueen pukukoppi on Seppäsen mukaan pahasti jakautunut suomalaisten ja ulkomaalaisten pelaajien leireihin. Päävalmentaja Rikard Grönborg on Seppäsen mukaan asettunut asiassa ulkomaalaisleirin puolella.

Tilanne on ajautunut tiettävästi niin pahaksi, että ainakin yksi Tapparan kotimaisista supertähtitason pelaajista on vaatinut siirtoa toisaalle kesken kauden.

– Eräs Tapparan johtavista suomalaispelaajista, ja nyt ei todellakaan puhuta mistään rivimiehestä, marssi tällä kaudella seurajohdon toimistoon ja vaati sopimuksen purkua ja pelaajasiirtoa. Todella uskottava ja vakuuttava nimi, Seppänen kertoo podcastissaan.

– Tämä on täysin ennenkuulumatonta Tapparassa, että tämän tason pelaaja marssii seurajohdon eteen ja sanoo: puretaan tää lappu, mä oon done tämän perseilyn ja paskan kanssa.

Seppäsen mainitsema tähtipelaaja on Seppäsen mukaan vaatinut siirtoa todella yllättävään osoitteeseen.

– Mihin tämä tähtipelaaja vaati siirtoa? Ei IFK:hon, ei Saksaan, ei SHL:ään, ei Kärppiin, vaan hän vaati kovaan ääneen siirtoa Mestiksen Jokereihin, Seppänen täräyttää.

Tappara kohtaa Liigan ensimmäisellä pudotuspelikierroksella runkosarjassa kahdeksanneksi sijoittuneen Kiekko-Espoon. Pudotuspelit käynnistyvät tiistaina.

LUE MYÖS: